Miejskie Centrum Kultury w Ostrowcu Świętokrzyskim przejęło pieczę nad Kinem ZDK we wrześniu 1998 r. Od 2000 roku obowiązuje nowa nazwa – „Etiuda”.
Do momentu rozpoczęcia rewitalizacji budynku we wrześniu 2020 r. widownia posiadała 464 miejsca (335 na parterze i 129 na balkonie).

Na początku XXI wieku w repertuarze kina pojawiły się cykliczne imprezy o charakterze artystycznym (Ostrowieckie Spotkania Filmowe, Artystyczna Wiosna w Etiudzie, Sputnik nad Polską, Artystyczny Klub Filmowy, Kino dla Seniora).

14 listopada 2008 r. w ostrowieckim kinie odbyła się pierwsza w dziejach naszego miasta pokazowa projekcja filmu „Podróż do wnętrza ziemi 3-D” w technice cyfrowej.Od maja 2010 r. „Etiuda” dysponuje własnym sprzętem do wyświetlania filmów zrealizowanych w takiej technologii. Jesienią 2014 r. rozpoczęły się projekcje ambitnych obrazów z kręgu kina artystycznego oraz filmów o tematyce religijnej, które przez pięć lat były wyświetlane w kameralnej sali Galerii Fotografii MCK.

Z myślą o uczniach ostrowieckich szkół w „Etiudzie” organizowane są dopołudniowe seanse edukacyjne, warsztaty i lekcje filmowe oraz konkursy z nagrodami ufundowanymi przez dystrybutorów filmowych, a także okazjonalne projekcje m.in. z okazji Walentynek, Dnia Dziecka, Halloween czy tzw. Mikołajek.W dopołudniowych seansach uczestniczą również dorośli widzowie z Uniwersytetu Trzeciego Wieku oraz sekcji emerytowanych nauczycieli ze Związku Nauczycielstwa Polskiego.

W 2019 czyli ostatnim pełnym roku funkcjonowania w dawnym budynku ZDK, w repertuarze ostrowieckiej „Etiudy” znalazło się 106 filmów (w tym 39 dla dziecięcej widowni). 

Jubileuszowej 20. edycji Ostrowieckich Spotkań Filmowych towarzyszyła wystawa „Plakat filmowy dawniej i dziś” z kolekcji ś.p. Jana Dunin-Borkowskiego, dyrektora nieistniejącego już kina „Hutnik”w Ostrowcu Świętokrzyskim. 

W 2020 roku kino”Etiuda” funkcjonowało w okresach od 1 stycznia do 12 marca oraz od 12 czerwca do 30 lipca. W repertuarze „Etiudy” znalazło się wtedy 35 filmów (w tym trzynaście dla dziecięcej publiczności). Był to wyjątkowy okres w działalności ostrowieckiego kina z uwagi na epidemię Covid-19 i lockdown oraz rozpoczęcie rewitalizacji budynku kina przy Alei 3 Maja 6, co skutkowało przeprowadzką do nowoczesnego kompleksu Ostrowieckiego Browaru Kultury, gdzie od września 2020 r. „Etiuda” ma tymczasowe locum z widownią na 120 osób i ekranem o wymiarach 13 na 5 metrów. Dysponuje projektorem Barco 2K i systemem dźwiękowym Dolby Digital EX. Seanse ruszyły tam 12 lutego 2021 r. i z koniecznymi przerwami wynikającymi z aktualnej sytuacji zdrowotnej są realizowane na bieżąco. Wejście do kina mieści się przy ulicy Adama Wardyńskiego, w części OBK zajmowanej m.in.przez Galerię Fotografii MCK. 

W poniedziałki kino jest nieczynne. W pozostałe dni jego kasa jest otwierana na godzinę przed pierwszym seansem w danym dniu.

W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki czytaj więcej