Oficjalne otwarcie pierwszej wystawy w obchodzącej w tym roku jubileusz 25-lecia istnienia Galerii Fotografii Miejskiego Centrum Kultury nastąpiło 30 kwietnia 1996 roku. Na jej potrzeby zaadaptowano nieużywany wtedy korytarz w zajmowanej przez Miejskie Centrum Kultury części gmachu Browaru Saskich.
Na premierowej wystawie zaprezentowano prace członków Fotoklubu Browar, którego założycielem był pierwszy kustosz Galerii Fotografii Andrzej Łada. Dzięki jego staraniom w pierwszym roku funkcjonowania tej placówki wystawienniczej zaprezentowano siedem ekspozycji. Na początku 1997 roku Okręg Świętokrzyski Związku Polskich Artystów Fotografików objął Galerię Fotografii MCK swoją oficjalną kuratelą. Zbiegło się to w czasie z urządzeniem indywidualnych wystaw twórcy legendarnej Kieleckiej Szkoły Krajobrazu Pawła Pierścińskiego (luty 1997 r.) oraz uważanego za najwybitniejszego artystę w dziejach polskiej sztuki fotograficznej Edwarda Hartwiga (marzec 1997 roku).
Kolejne miesiące działalności ostrowieckiej Galerii Fotografii w jej pierwszym locum to wystawy m.in. Adama Bujaka, Tomasza Tomaszewskiego, Jana Berdaka, Waldemara Jamy, Antanasa Sutku, Arturo Mariego i Pierre’a Cottina.
Kameralna placówka wystawiennicza przekształciła się w pełni profesjonalną dwadzieścia lat temu, co wiązało się z przeprowadzką z Browaru Saskich na Aleję 3 Maja 6. Było to konsekwencją sfinalizowanego w 1998 r. przekazania Miejskiemu Centrum Kultury skomunalizowanego wtedy budynku Zakładowego Domu Kultury Huty Ostrowiec. Wernisaż pierwszej wystawy w nowym locum Galerii Fotografii MCK odbył się 15 września 2001 r.
30 kwietnia 2016 roku, gdy obchodzono jubileusz dziesięciolecia istnienia GF MCK ich liczba wzrosła do 202, co średnio daje jedną w miesiącu zmianę ekspozycji (choć przykładowo w rekordowym 2008 roku Galeria Fotografii przygotowała i zaprezentowała aż piętnaście wystaw). W połowie 2021 r., placówka mogła poszczycić się zorganizowaniem 242 ekspozycji. Statystyka nie uwzględnia urządzanych regularnie od 2011 roku w przestrzeni miasta wystaw plenerowych. Najczęściej są one prezentowane na Rynku,w Parku Miejskim i na dziedzińcu Ostrowieckiego Browaru Kultury, a więc w miejscach, gdzie eksponowane na profesjonalnych stelażach wystawienniczych zdjęcia mogą obejrzeć tysiące mieszkańców miasta oraz przyjezdni. Każdego roku krajobraz miasta ubogaca kilka plenerowych wystaw. Pierwszą ekspozycją tego typu była urządzona na molo w Parku Miejskim wystawa „Otworkowy Ostrowiec” (zdjęcia wykonano wykorzystującymi zjawisko „camera obscura” aparatami otworkowymi), zaś najnowszymi są „Kadry na kartki” Jerzego Soińskiego i „Głośniej!” Wojciecha Różalskiego z czerwca i lipca 2021 roku. Począwszy od 2007 roku w zależności od okoliczności w różnych punktach miasta staraniem Galerii Fotografii urządzane są multimedialne pokazy dokonań ostrowieckich twórców w postaci diaporam, animacji, etiud i filmów. Na ekranach telewizorów mogli je oglądać także klienci wielkopowierzchniowych sklepów z elektroniką w Ostrowcu Świętokrzyskim. Od kilku lat prace ostrowieckich fotografików są regularnie prezentowane również w handlowej Galerii Ostrowiec. Ostatnią wystawą w siedzibie GF MCK przy Alei 3 Maja 6 była „Sansara. Nepal” autorstwa Wojciecha Moskwy, której wernisaż odbył się 11 lipca 2019 roku. Od 13 września 2019 r.
Galeria Fotografii MCK funkcjonuje w nowoczesnym kompleksie Ostrowieckiego Browaru Kultury (wejście od strony ulicy Adama Wardyńskiego).
Tego dnia w dwóch salach wystawienniczych, jakimi teraz dysponuje, zaprezentowano dwie ekspozycje: „Paweł Pierściński. Fotografie” oraz Andrzej Łada „Moje pola pejzażu”. Kilka miesięcy później pierwszy kustosz i pomysłodawca utworzenia ostrowieckiej Galerii Fotografii przeszedł na emeryturę, a po nim funkcję przejął jego długoletni współpracownik Stanisław Dunin-Borkowski, który jako instruktor opiekuje się młodzieżową Grupą Fotograficzną Statyw oraz jest zastępcą prezesa istniejącego od
21 stycznia 2003 r. Fotoklubu Galeria MCK. Jego założycielem i pierwszym prezesem był Andrzej Łada, którego na początku 2020 r. zastąpił Mirosław Radomski.
W szczytowym momencie do fotoklubu należało ponad pięćdziesięciu twórców nie tylko z Ostrowca Świętokrzyskiego i powiatu ostrowieckiego, ale również m.in. z Warszawy, Rzeszowa, Kielc i Sandomierza. Kilkunastu spośród nich jest członkami Związku Polskich Artystów Fotografików. W ciągu 25. lat istnienia Galeria Fotografii MCK doprowadziła do wydania 17. albumów fotograficznych z pracami ostrowieckich twórców składających się na Kolekcję Wydawniczą Fotografii Ostrowieckiej.