Władysław Bogacki (ur. 2.01.1886 r., zm. 10.01.1975 r. w Krakowie). Polski artysta fotograf. Członek Fotoklubu Polskiego od 1937 r. Członek Związku Polskich Artystów Fotografików od 1957 r. Pochodził z artystycznej rodziny – jego dziadek był rzeźbiarzem, a ojciec malarzem (uczniem Jana Matejki). Władysław Bogacki był absolwentem Uniwersytetu Lwowskiego oraz Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie.

Pierwsze próby fotografowania rozpoczął w 1903 roku. Był jednym z najwybitniejszych przedstawicieli polskiej fotografii piktorialnej okresu międzywojennego. Pierwszym znaczącym sukcesem było zdobycie pierwszego miejsca i złotego medalu w 1911 roku we Lwowie na Wystawie Krajowej. Od tego momentu był autorem i współautorem licznych wystaw fotograficznych krajowych i międzynarodowych w Polsce oraz za granicą. Był laureatem wielu nagród, wyróżnień, dyplomów, listów gratulacyjnych i ponad 50 medali. Wykonywał również dużo zdjęć podczas podróży zagranicznych. Do dziś można podziwiać piękno jego zdjęć w albumach rodzinnych, które znajdują się u Antoniego Florczaka w zbiorach Muzeum Fotografii w Janowie Lubelskim. Zdjęcia krajobrazów Włoch, Austrii i Szwajcarii, ale również architektury, to doskonałe przykłady umiejętności artystycznych Profesora. Część tych zdjęć to fotografie stereoskopowe.

Oto zestawienie spisu najistotniejszych odznaczeń i dyplomów w latach 1911-1939:

Medale złote: Lwów (Polska)1911, Kraków (Polska) 1933, Courtrai (Belgia) 1936, Courtrai (Belgia) 1937, Courtrai (Belgia) 1938, Courtrai (Belgia) 1939.

Medale srebrne: Bruksela (Belgia) 1934, Barcelona (Hiszpania) 1935, Bruksela (Belgia) 1938, Sydney (Australia) 1939, Barry (Anglia) 1939.

Okres II Wojny Światowej był dla Bogackiego ogromnym ciosem. Tuż przed agresją III Rzeszy Niemieckiej na Polskę w 1939 roku prof. Bogacki wysłał około 100 fotogramów na wiele wystaw międzynarodowych. Fotogramy te nigdy nie powróciły do Polski. Była to ogromna strata gdyż fotogramy na wystawy opracowywał sam, a po wojnie nie miał już nigdy warunków by dokonać ich odtworzenia. Również pracownia fotograficzna, wspaniale wyposażona w IX Gimnazjum im. H. Wrońskiego przy ulicy Michałowskiego 3, została przez Niemców zniszczona. Niemcy po zajęciu w 1939 roku budynku nie tylko zniszczyli pracownię fotograficzną, ale również dokonali rabunku większości negatywów, a około 200 fotogramów ozdabiających klasy i korytarze gimnazjum, również zaginęło bezpowrotnie. W czasie okupacji ciężkie warunki życia zmusiły prof. Bogackiego do sprzedaży aparatu fotograficznego. Utracił więc wszystko, co było związane z pasją jego życia: negatywy, gotowe powiększone fotogramy, aparaty, pracownię.

Wszystko to sprawiło, że załamał się całkowicie i do fotografowania praktycznie już nie powrócił…

Wernisaż wystawy Władysława Bogackiego pt. „Pocztówki z Galicji 1920-1939” odbędzie się

6 maja 2022 r., godz. 17.00

w Galerii Fotografii Miejskiego Centrum Kultury,

ul. Siennieńska 54 (wejście od ul. A. Wardyńskiego)

poprzednie następne
W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki czytaj więcej