W czwartek 13 lipca odbędzie się pierwszy z dwóch spacerów krajoznawczych stanowiących element realizacji projektu „W krwawym polu srebrne ptaszę – epizody powstańcze w Ostrowcu Świętokrzyskim i okolicy”. Czterokilometrowa trasa spaceru po Ostrowcu Świętokrzyskim obejmuje najważniejsze miejsca w mieście kojarzące się z wydarzeniami lat 1863-64 oraz postaciami, które staną się bohaterami dwóch powstańczych questów (Lucyna Żukowska i Jan Mrozowski). Zbiórka odbędzie się o 10.00 na placu koło kolegiaty św. Michała Archanioła w Ostrowcu Świętokrzyskim przed pomnikiem upamiętniającym wydarzenia z lat 1861-1864. Przez Rynek, gdzie w 1863 r. Rosjanie urządzili obóz jeniecki dla polskich powstańców, nastąpi przejście ulicami Ferdinanda Focha, Kamienną i Romualda Traugutta do dawnej osady fabrycznej Klimkiewiczów, gdzie funkcjonował konspiracyjny szpital powstańczy. Pamiątką po nim jest pomnik z 1868 r. i mural z 2013 r. autorstwa Tadeusza Kurka w kształcie pieczęci powstańczego Rządu Narodowego. Ostatnim etapem będzie cmentarz parafialny w Szewnie, gdzie spoczywają uhonorowani pomnikiem z 2002 r. powstańcy zmarli w klimkiewiczowskim lazarecie. Organizowany przez Miejskie Centrum Kultury spacer poprowadzi oraz o powstańczych epizodach opowie historyk, krajoznawca i przewodnik świętokrzyski PTTK Kamil Król.

Z kolei w sobotę 15 lipca zapraszamy na pierwszą z dwóch krajoznawczo-historycznych wycieczek autokarowych stanowiących element realizacji tego samego projektu. Czterdziestokilometrowa trasa wycieczki obejmuje te tereny powiatu ostrowieckiego, na których w latach 1863-64 toczyły się szczególnie intensywne walki z Rosjanami. Uczestnicy odwiedzą miejsca pamięci narodowej i inne obiekty w Ostrowcu Świętokrzyskim oraz w gminach Bodzechów i Ćmielów. Zbiórka uczestników nastąpi o 8.00 na placu przy kolegiacie św. Michała Archanioła przed pomnikiem upamiętniającym wydarzenia z lat 1861-1864. Kolejny etap to przejazd ulicą Romualda Traugutta do Klimkiewiczowa (powstańczy lazaret, pomnik i mural) a następnie w kierunku Goździelina, gdzie znajduje się jeden z nielicznych pomników wyrażających wdzięczność polskich chłopów dla cara Aleksandra II za ich uwłaszczenie w trakcie powstania. Ważnym punktem wycieczki będzie Bodzechów, miejsce bitwy stoczonej 16 grudnia 1863 roku, o czym przypomina pomnik przed tamtejszym kościołem. Stamtąd autokar pojedzie do Ćmielowa, gdzie proboszczem był powstańczy naczelnik cywilny województwa sandomierskiego Kacper Kotkowski, który najważniejsze dla regionu decyzje podejmował w zachowanym do dziś budynku ćmielowskiej plebanii. Na pobliskim Rynku znajduje się pomnik z 1861 r. z dopisanymi później nazwiskami bohaterów walk z 1863 i 1905 roku. Z Ćmielowa uczestnicy objazdu udadzą się do Rudy Kościelnej (dwór Druckich-Lubeckich i mogiły powstańców na cmentarzu), a stamtąd do Borii i Sudołu, gdzie 4 i 5 maja 1863 r. z Rosjanami walczyli podkomendni Dionizego Czachowskiego. Przypominają o tym pomnik w Sudole i Polana Czachowskiego na terenie leśnictwa Jeziórko. Wycieczka zakończy się w Ostrowieckim Browarze Kultury należącym wcześniej do rodziny, której członkowie walczyli w szeregach powstańczych. Pilotem wycieczki będzie przewodniczący Towarzystwa Przyjaciół Ziemi Ostrowieckiej, historyk, regionalista i przewodnik świętokrzyski PTTK Zbigniew Pękala.

Obydwa bezpłatne wydarzenia są dostępne dla wszystkich chętnych, podobnie jak dwa kolejne (20 i 22 lipca). Szczegóły na stronie https://mck.ostrowiec.pl/ w zakładce kalendarium. Zapisy w recepcji Ostrowieckiego Browaru Kultury pod nr telefonu 41 247 64 19. Recepcja OBK (wejście od ulicy Polnej) jest czynna od poniedziałku do piątku w godz. 8.00-15.00. Ilość miejsc ograniczona, decyduje kolejność zgłoszeń.

poprzednie następne
W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki czytaj więcej