Miejskie Centrum Kultury realizuje projekt w ramach programu Kultura ludowa i tradycyjna, dofinansowany ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.

Projekt ma na celu pielęgnowanie dziedzictwa kulturowego, artystycznego oraz tradycji ludowych z regionu świętokrzyskiego. Podczas realizacji zadania prezentujemy najważniejsze dla polskiej wsi obrzędy ludowe.

Staramy się umacniać tożsamość, poczucie dumy z lokalnych tradycji oraz wspierać lokalne koła gospodyń wiejskich kultywujących tradycje ludowe regionu. 

Kiszenie kapusty było ważnym elementem życia społeczności lokalnych. W jednym z domów zbierały się kobiety, w tym młode, niezamężne oraz starsi i młodsi mężczyźni, grajkowie i pod okiem doświadczonych gospodyń starannie przygotowywano beczki oraz samą kapustę. Podczas wspólnego przygotowywania i ubijania kapusty snuto różne opowieści i śpiewano. Po zakończeniu prac gospodyni domu częstowała wszystkich domowymi smakołykami, przy których biesiadowano, wznosząc toasty za pomyślność. Był to swoisty, coroczny rytuał. W ten sposób tradycja i stara receptura kiszenia kapusty była przekazywana z pokolenia na pokolenie.

W ramach projektu planujemy 5 pokazów, które odbędą się w terminie 21,26 i 28 października 2022 r. w sali wielofunkcyjnej w Ostrowieckim Browarze Kultury.

21 października  – 2 pokazy

26 października  – 1 pokaz

28 października – 2 pokazy

Zachęcam do zapisów: Agnieszka Niedbała tel. 665 65 30 50, Miejskie Centrum Kultury

Ponadto polecamy odwiedzenie strony Spotkania z Tradycją – https://www.facebook.com/projektTradycja

Znajdą Państwo na niej 9 filmów, przygotowanych przez Miejskie Centrum Kultury i Stowarzyszenie Gospodyń Wiejskich w Gminie Bodzechów:

KGW Bodzechów, KGW Chmielów, KGW Goździelin, KGW Gromadzice, KGW Jędrzejów, KGW Jędrzejowice, KGW Magonie, KGW Miłków, KGW Sarnówek, KGW Szewna, KGW Szwarszowice, Grupa Aktywnych Kobiet Wólka Bodzechowska

Filmy dostępne na stronie:

Tłusty czwartek, Palmy wielkanocne, Pisanki i kraszanki, Wianki, Chleb z masłem, Darcie pierza, Wieniec dożynkowy, Kiszenie kapusty, Syropy i nalewki.

poprzednie następne
W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki czytaj więcej