Miejskie Centrum Kultury w Ostrowcu Świętokrzyskim po raz drugi realizuje projekt  „Spotkania z Tradycją” w ramach programu Kultura ludowa
i tradycyjna, dofinansowany ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury – państwowego funduszu celowego.
Projekt ma na celu pielęgnowanie dziedzictwa kulturowego, artystycznego oraz tradycji ludowych regionu świętokrzyskiego.
Staramy się umacniać tożsamość, poczucie dumy z lokalnych tradycji oraz wspierać lokalne koła gospodyń wiejskich, kultywujących tradycje ludowe naszego regionu.”
Kładziemy nacisk na upowszechnianie i  podtrzymywanie tradycji, muzyki, śpiewu, gwary ludowej, wspieranie rozwoju tradycji lokalnych oraz ich promocji, rozbudzenie zainteresowań mieszkańców i włączenie ich w działania kulturalne, zachowanie folkloru dla młodszych pokoleń i środowisk twórczych.
Głównym celem przedsięwzięcia jest edukacja i integracja różnych grup społecznych oraz nawiązanie współpracy o charakterze edukacyjnym ze szkołami działającymi w regionie, wreszcie uzupełnienie szkolnej oferty edukacyjnej.

Etapy realizacji projektu:
– wrzesień 2023 – cykl spotkań warsztatowych – temat: ginący zawód – malarz szkła – witrażysta
Odbędzie się 6 spotkań dla dzieci w wieku przedszkolnym i wczesnoszkolnym. Dzieci poznają ginący zawód witrażysty – jego historię, metody wykonywanej pracy, przykłady realizacji. Każde dziecko wykona pracę metodą fusingu. Do udziału w warsztatach zaprosimy przedszkola i szkoły podstawowe funkcjonujące w powiecie ostrowieckimi. Zajęcia poprowadzi Dominika Bugajska, prowadząca własne Studio witrażu.
– 3 września 2023 / Park Miejski/ Festiwal Folkloru – Przegląd Piosenek i Przyśpiewek Ludowych

Wydarzenie plenerowe zorganizowane w Parku Miejskim w Ostrowcu Świętokrzyskim.

Program wydarzenia:
– Przegląd Piosenek i Przyśpiewek Ludowych : na scenie zaprezentują się uczestnicy, którzy zgłosili się do konkursu.
Wykonawców oceniać będzie powołane przez organizatora jury w składzie 
dr Jolanta Dragan, Grzegorz Michta, Grzegorz Mazur.
Pula nagród wynosi 6 000 zł
– koncert Zespołu Pieśni i Tańca Żeromszczyzna

Wydarzeniu towarzyszyć będą:
– warsztaty artystyczne,
– pokazy ginących zawodów,
– prezentacje kół gospodyń wiejskich
– jarmark produktów i potraw regionalnych,
– seanse filmów traktujących o obrzędowości regionu, m.in. „Chleb z masłem”, „Darcie pierza”, „Syropy i nalewki”, „Wieniec żniwny”, zrealizowanych przez Miejskie Centrum Kultury i Gminne Stowarzyszenie Gospodyń Wiejskich w Gminie Bodzechów.

Zaprezentujemy fotograficzną wystawę plenerową „Spotkania z Tradycją” wykonaną w 2022 r.

Przegląd Piosenek i Przyśpiewek Ludowych ma charakter konkursu, w którym wezmą udział kapele ludowe, soliści, instrumentaliści, zespoły śpiewacze. Przegląd będzie stanowił przekrój muzycznych i śpiewaczych tradycji ludowych naszych przodków stanowiących niematerialne dziedzictwo kulturowe..

Regulamin i kartę zgłoszenia  można pobrać na stronie Miejskiego Centrum Kultury w zakładce Spotkania z Tradycją oraz w recepcji Ostrowieckiego Browaru Kultury, ul. Siennieńska 54, 27-400 Ostrowiec Świętokrzyski

– październik 2023 r. – Teatr obrzędowy „Pranie”
W ramach projektu odbędzie się 5 pokazów, na które zaprosimy uczniów szkół podstawowych z powiatu ostrowieckiego. Jednorazowo na spotkaniu weźmie ok. 100 uczniów.
Na podstawie przygotowanego scenariusza, obrzęd prania zaprezentują członkowie koła gospodyń wiejskich z Bodzechowa.

Pokazy odbędą się na sali wielofunkcyjnej w Ostrowieckim Browarze Kultury, 
ul. Siennieńska 54, 27-400 Ostrowiec Świętokrzyski.

poprzednie następne
W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki czytaj więcej