Ugniataj, wałkuj, rozcieraj, głaszcz, uderzaj, formuj i kształtuj… Te i wiele innych możliwości roztacza przed Wami Pracownia Rzeźby i Ceramiki.
Warsztaty organizowane w pracowni mają przede wszystkim inspirować do działania i poszukiwania nowych, ciekawych i wartościowych form spędzania wolnego czasu. Każdy może spróbować swoich sił w rozmaitych działaniach twórczych, tych związanych z ceramiką oraz tych związanych z rzeźbą. Zróżnicowane zadania i duża swoboda twórcza sprawiają, że każdy odwiedzający pracownię odnajdzie coś dla siebie, coś co przyniesie mu radość, spełnienie i satysfakcję.
Zajęcia kierowane są zarówno do tych, którzy dotąd nie zetknęli się jeszcze z rzeźbą jako taką, jak i do osób, które miały już okazję spotkać się z tą formą sztuki i chcą poszerzać swoje horyzonty. Zapraszamy osoby chętne w różnym wieku i z różnym doświadczeniem. Dzieci i dorosłych, starszych i młodszych, kobiety i mężczyzn – tu nie ma ograniczeń.
Pracownia rozwija się prężnie i z każdym miesiącem rozszerza swoje pole działania. Z każdym dniem powstają nowe formy przestrzenne i płaskorzeźby w postaci brył ceramicznych i odlewów gipsowych. Zakosztować można w bardziej tradycyjnych i nowoczesnych formach ekspresji, więc czy interesują Cię prehistoryczne sposoby lepienia, czy wirtuozeria w wydobyciu kształtów przez wielkich mistrzów renesansu i baroku, czy instalacje rzeźbiarskie, a może environment, asamblaż… cokolwiek Cię pasjonuje jest to miejsce dla Ciebie. Liczy się radość tworzenia, emocje pierwszych kształtów i efektów. To tu zakosztujesz przyjemności obcowania z różnym materiałem, poznasz faktury, struktury, koloru i niecodzienny kontakt rąk z gliną, drewnem, papierem, gipsem, metalem.
„Na warsztatach można poczuć moc tworzenia, odnaleźć nową pasję lub pożytecznie spędzić czas”- mówią studenci Uniwersytetu Trzeciego Wieku i apelują do innych aby dali sobie szansę na przeżycie czegoś niecodziennego, pasjonującego, co rozwija wyobraźnię twórczą i przynosi satysfakcję.

W ramach Pracowni Rzeźby i Ceramiki funkcjonuje osiem grup, każda grupa ma zajęcia raz w tygodniu:
w poniedziałek
grupa 7 (dorośli) w godz. 15.00-17.00,
grupa 1 (dzieci) w godz. 17.00-18.15,
we wtorek
grupa 4 (dorośli) – 10.00-12.00,
w środę
grupa 2 (dorośli) – 15.30-17.30,
grupa 3 (dorośli) – 18.00-20.00,
w czwartek
grupa 8 (dorośli) – 12.00-14.00,
grupa 5 (dorośli)- 16.00-18.00,
w piątek
grupa 6 (dzieci) – 14.15-15.30.
Zajęcia prowadzi Bartłomiej Kot (kontakt – bartlomiej.kot@mck.ostrowiec.pl), który tak opisuje zakres działań w pracowni:
Staram się dzielić moją pasją i umiejętnościami z każdym kto odwiedzi nasze kameralne atelier. Wskazuję kierunek, przedstawiam propozycje i pozwalam na własną interpretację. Każdy ma inne zainteresowania, inne predyspozycje. Na ile jestem w stanie, staram się wydobyć i rozwinąć właśnie tę delikatną, swoistą osobistą nutę artyzmu, która drzemie w każdym i w każdym wygląda nieco inaczej. Wszystko to jednak wymaga dobrego poznania człowieka, bo pierwiastek ten kryje się w naszej osobowości i w stanach kiedy to popuszczamy wodze fantazji. Każdy jest trochę inny i wymaga innego podejścia. Ważne jest to, żeby utrzymać miłą i swobodną atmosferę w pracowni. Nie chodzi tu bowiem tylko o rozwój twórczy ale przede wszystkim o odprężenie. Większa swoboda i poczucie lekkości ducha daje większą moc tworzenia. Wena, o której tyle się mówi, nadchodzi w odpowiednich warunkach i ja staram się je stworzyć. Dotykam różnych form kształtowania przestrzeni, proponuję rozmaite techniki i stopniowo wprowadzam adeptów sztuki w arkana rzeźbiarskiego rzemiosła. Technik i możliwości działań rzeźbiarskich a także spójnie łączących się z nimi technik ceramicznych jest bowiem bardzo dużo. Dużo więcej niż zazwyczaj kojarzone jest z rzeźbą. W dobie dzisiejszej różnorodności materiałów tworzy się niezwykła mieszanka możliwości, z której możemy czerpać do woli. Na ten aspekt zwracają uwagę uczestnicy zajęć. Gama materiałów i technik poszerza się z każdym dniem, a sposób tworzenia wymyślonej formy często nie jest już ograniczony możliwościami materiału jak kiedyś, a jedynie granicami naszej wyobraźni. Dlatego właśnie głównym założeniem jest w pierwszej kolejności rozwinięcie u uczestników zajęć sposobu myślenia przestrzennego i ukazanie rzeźby oraz ceramiki w całym jej spectrum.
Jako instruktor przeprowadzając kursantów przez poszczególne techniki, pozwalając na kontakt z różnymi narzędziami i materiałami, chcę ukazać wachlarz możliwości i przekazać podstawowe sposoby formowania oraz nadawania charakteru swoim dziełom. Myślę, że taki kierunek działań powinien obierać każdy przewodnik po świecie sztuki w jakiejkolwiek formie by się ona nie przejawiała. Ważne jest, aby ukazać warsztat, możliwości i ograniczenia, sposoby radzenia sobie z napotkanymi problemami, a następnie pozwolić samodzielnie kształtować się artyście.
Każdy materiał z jakim pracujemy jest niezwykły w swojej strukturze, każdy jest zupełnie inny, a to jak możemy go formować i zmieniać, na co nam pozwala a na co nie, jest wspaniałym doświadczeniem twórczym w poszukiwaniach środków wyrazu siebie i własnej wrażliwości. To czy mamy przed sobą zimny i twardy kamień, ciepłe, przyjemne w dotyku i zapachu drewno, delikatny papier czy plastyczną glinę, warunkuje sposób naszego podejścia do pracy i metodę wydobywania pożądanych kształtów ze zwartej, zamkniętej bryły. Proces twórczy jest tu bardziej skomplikowany i wymagający niż działanie na płaskiej przestrzeni. Często musimy włożyć wiele wysiłku i czasu, aby uzyskać pożądany efekt. Moim zdaniem nic innego nie równa się z tym środkiem wyrazu artystycznego zwłaszcza, o czym pamiętać należy, że rzeźba to różne działania przestrzenne. Niejednokrotnie rzeźbiarze aranżują całe pomieszczenia jako formę artystyczną, w środku której znajdujemy się jako widzowie. Taki kontakt ze sztuką zapewnia niezapomniane wrażenia. Rzeźba i ceramika tak fascynuje, bo to nie tylko przestrzeń, ale i kolor i faktura, i wiele, wiele więcej. Żonglując nimi uzyskujemy niezwykłą paletę możliwości i tylko do nas należy decyzja w jakim momencie powiemy sobie dość.