OTWARTY TEATR PERKUSYJNY – IDEA
OTWARTY Miejsce, w którym liczy się otwartość uczestników na dialog i integrację poprzez sztukę.
TEATR Celem i finałem projektu jest spektakl – jego ostateczna forma i treść będzie zależała od uczestników i widzów. Nie wiemy, jaki bagaż doświadczeń i predyspozycji przyniosą ze sobą osoby, ale to właśnie ich różnorodność i odmienne perspektywy staną się kanwą do stworzenia opowieści. Teatr jest również odpowiedzią na potrzebę współtworzenia grupy, bycia we wspólnocie; podbudowuje poczucie przynależności i więzi pomiędzy członkami grupy.
PERKUSYJNY Podstawowym medium komunikacji jest rytm. Bębny, etniczne i industrialne instrumenty perkusyjne, a także beatbox i techniki body percussion staną się podstawą do wspólnego działania, stworzenia wspólnoty wokół dźwięku i kreatywnego wyrażania siebie. Co więcej, dzięki wykorzystaniu instrumentów industrialnych stworzonych na bazie stalowych beczek i technik wykorzystujących własne ciało jako instrument, jesteśmy w stanie pokazać, że każdy z uczestników (a również widzów spektaklu) jest w stanie sam, niewielkim kosztem – a nawet bez kosztów – stworzyć swój instrument, lub stać się nim i realizować się w muzyce. Pokażemy, że ciało jest doskonałym narzędziem do wyrażania emocji i przekraczania barier.
Otwarty Teatr Perkusyjny skierowany jest do osób twórczych, artystów-amatorów funkcjonujących na obrzeżach kultury, których wiersze, beatbox, taniec, muzyka zostają w szufladzie.
Chcemy stworzyć most międzypokoleniowy zapraszając ludzi w wieku od 16 do 50 lat – czyli tych wchodzących w wiek aktywności społecznej i twórczej, oraz tych, którzy są już ustabilizowani społecznie, lecz wciąż poszukujący przestrzeni na „pokazanie siebie”.
W OSTROWIECKIM BROWARZE KULTURY stworzymy miejsce otwarte, wypełnimy je instrumentami i sztuką.
W ramach Otwartego Teatru Perkusyjnego rozpoczynamy cykl artystycznych spotkań skierowanych zarówno do dzieci, młodzieży, dorosłych, amatorów, pasjonatów i zawodowców. Zapraszamy na:
WARSZTATY PERKUSYJNE
Propozycja dla osób chcących rozwijać swoje umiejętności muzyczne w zakresie perkusjonaliów. Podczas spotkań uczestnicy zgłębią techniki gry na instrumentach etnicznych z różnych stron świata (djembe, conga, dun-dun). Zainteresowani zostaną podzieleni w grupy według zaawansowania, a warsztaty te kierujemy zarówno do młodzieży, jak i dorosłych.
Kiedy? Każdy wtorek i środa godz. 15.00 – 18.00
WARSZTATY PERKUSYJNO-TEATRALNE (Otwarty Teatr Perkusyjny)
Skierowane do osób zmotywowanych do współtworzenia Teatru, przełamywania swoich barier i poszukiwania nowych dróg wyrazu swojej kreatywności poprzez rytm. Spotkania te będą łączyły pracę nad techniką gry na instrumentach (głównie perkusyjnych) z ruchem scenicznym i kreowaniem treści spektaklu, który będzie wynikiem wszystkich działań. Zapraszamy osoby powyżej 15 roku życia.
Kiedy? Każdy poniedziałek i środa godz. 18.00 – 20.00
KRĘGI BĘBNÓW
To spotkania zaplanowane dla osób, które po prostu chcą dobrze spędzić czas, bawiąc się rytmem, poznając podstawy gry na instrumentach etnicznych w atmosferze grupowej współpracy, odpoczynku i eksperymentowania z muzyką. Badania naukowe wskazują na pozytywny wpływ wspólnotowej gry na bębnach na samopoczucie – taka aktywność pomoże przetrwać nadchodzące jesienne popołudnia.
Kiedy? Każdy wtorek godz. 18.00 – 20.00
KRAINA DŹWIĘKÓW DLA NAJMŁODSZYCH
Spotkania w godzinach przedpołudniowych dla dzieci (i rodziców z dziećmi), podczas których będziemy podążać za wrodzoną dziecięcą kreatywnością. Stworzymy przestrzeń na budzenie ciekawości poprzez dźwięk, pozostawiając dzieciom swobodę wyrażania siebie, eksperymentowania z instrumentami i muzyką. Oddamy im do dyspozycji przestrzeń pełną mis dźwiękowych, gongów i bębnów z różnych stron świata.
Kiedy? Czwartek godz. 11 00
ETNO EDUKACJE
Lekcje o rytmach świata dla zorganizowanych grup szkolnych.
Kiedy? Czwartek godz. 9.00 – 11.00 i 12.00 – 14.00
„Rację ma zawodowiec, ale dokonać czegoś może tylko amator, gdyż swojej sprawie oddany jest do końca”. Edward Gordon Craig (Cytat użyty w opracowaniu badań amatorskiego ruchu teatralnego; raport NCK „Amatorski znaczy miłośniczy”, listopad 2019)
Prowadzący:
Piotr Stefański – Właściciel Studium Instrumentów Etnicznych – marki, która funkcjonuje na rynku kultury od 9 lat. Przeprowadził setki warsztatów oraz koncertów skierowanych do dzieci, młodzieży, oraz dorosłych, w tym osób z ośrodków specjalnych, aktorów, nauczycieli. Piotr Stefański jest również twórcą i liderem grup muzycznych z pogranicza teatru i muzyki – Natural Beat Band, SIE, DYM. Laureat nagród: Świętokrzyska Nagroda Kultury, Flapman; laureat festiwalu Węgorzewo 2002 (z zespołem Stiff Stuff), Festiwal Twórczości Studenckiej Katowice 2002 (Stiff Stuff), Rock And Rock Festival Warszawa 2002 (Stiff Stuff).