25 maja 1938 r. w Kielcach urodził się Paweł Pierściński, jeden z najbardziej cenionych polskich artystów-fotografików, wybitny dokumentalista i pejzażysta, a ponadto publicysta, krytyk, teoretyk fotografii, działacz społeczny, organizator ruchu fotograficznego pejzażystów polskich, komisarz ogólnopolskich wystaw fotografii krajobrazowej. Z wykształcenia mgr. inż. budownictwa lądowego po Politechnice Warszawskiej. Jego dorobek to kilkaset tysięcy fotografii, kilkaset wystaw i szereg publikacji. Sięgał po różne techniki fotograficzne, takie jak izohelia, relief czy fotomontaż. Szachownice i pasy świętokrzyskich pól przetworzone przez Pierścińskiego to klasyka polskiej fotografii artystycznej, która zyskała miano Kieleckiej Szkoły Krajobrazu. Fotografował od 1952 roku, swój debiut wystawienniczy miał w 1955 r. Był członkiem Związku Polskich Artystów Fotografików (od 1964), członkiem honorowym ZPAF (od 1982), Honorowym Prezesem Okręgu Świętokrzyskiego ZPAF w Kielcach, a także członkiem honorowym wielu stowarzyszeń fotograficznych w Polsce.

Znacząco przyczynił się do rozwoju ostrowieckiej fotografii. Pierwsze kontakty z twórcami znad Kamiennej datują się na połowę lat 50. ubiegłego wieku. Paweł Pierściński był honorowym członkiem ostrowieckiego Fotoklubu Galeria MCK, uczestniczył w wernisażach niemal wszystkich wystaw odbywających się w Galerii Fotografii MCK oraz organizowanych przez nią plenerach. Teksty jego autorstwa znajdują się w wielu wydawnictwach (albumy, katalogi) Miejskiego Centrum Kultury. Jego pośmiertna, przekrojowa wystawa (zmarł 22 maja 2017 roku) zainaugurowała działalność Galerii Fotografii MCK w nowym locum w Ostrowieckim Browarze Kultury (wejście od ul. A. Wardyńskiego). Zdjęcie – „Autoportret na Klonówce” z 1984 r.

poprzednie następne
W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki czytaj więcej