11 czerwca 1897 r. na zaproszenie ówczesnego współwłaściciela Zakładów Ostrowieckich, cukrowni w Częstocicach i ostrowieckich dóbr ziemskich hrabiego Zygmunta Marii Wielopolskiego do Ostrowca przyjechali generał-gubernator warszawski książę Aleksander Imertyński i gubernator radomski Iwan Podgrodnikow. Ich wizyta trwała dwa dni. W tym czasie podejmowani przez hrabiego Wielopolskiego w częstocickim pałacu carscy dostojnicy zwiedzili wszystkie wydziały ostrowieckiej huty oraz przyfabryczny szpital i szkoły. Dzięki znajomości z carskimi dostojnikami i urzędnikami, których podejmował w Częstocicach i urządzał dla nich polowania w ostrowieckich lasach, hrabia Wielopolski mógł uczestniczyć m.in. w zakupie dwóch kopalni rud żelaza na Ukrainie tworzących bazę surowcową dla Zakładów Ostrowieckich. Przez to z kolei wszedł do zarządu polsko-rosyjskiego Towarzystwa Akcyjnego Fabryki Maszyn w Jekaterynosławiu. Inwestował także w rozwój zakładów przemysłowych w swoich dobrach, m.in. w fabrykę cukru i rafinerię w Częstocicach oraz tartak na Kuźni i młyn wodny w Ostrowcu.

Miarą fortuny Wielopolskich było wybudowanie pod koniec lat osiemdziesiątych XIX wieku pałacu na Kuźni (obecnie hotel Pałac Tarnowskich). We wrześniu 1897 r. hrabia Zygmunt Maria Wielopolski wziął udział w przygotowaniach do wizyty imperatora Mikołaja II w Warszawie, który nagrodził go nadając mu godność najpierw kamerjunkra, a następnie koniuszego dworu carskiego. W czasie rewolucji 1905 r. został jednym z założycieli i liderów prorosyjskiego Stronnictwa Polityki Realnej. W 1910 r. Zygmunt Maria został wybrany do składu Rady Państwa i został wiceprezesem Koła Polskiego w wyższej izbie rosyjskiego parlamentu. Na zdjęciu pałac Wielopolskich w Częstocicach.

poprzednie następne
W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki czytaj więcej