VII Ostrowieckie Spotkania Szekspirowskie |
poniedziałek, 16 kwietnia 2018 11:12 |
VII Ostrowieckie Spotkania Szekspirowskie w niedzielę 22 i poniedziałek 23 kwietnia w Galerii Fotografii MCK oraz auli WSBiP. Monodram "Siedmiu błaznów" w wykonaniu Piotra Kondrata, wykład Pawła Kaptura "Co jadał Szekspir" i projekcja spektaklu "Poskromienie złośnicy" w reżyserii Krzysztofa Warlikowskiego. Wstęp wolny.
„SZEKSPIR – SIEDMIU BŁAZNÓW”Premiera: 2015 r. Kraków Scenariusz i wykonanie: Piotr Kondrat Reżyseria: Maciej Ferlak Piotr Kondrat to aktor związany z wieloma teatrami w Polsce. Laureat nagród na festiwalach teatrów jednego aktora we Wrocławiu, Kijowie, Rydze i Wołgogradzie. Od lat bierze udział w międzynarodowych festiwalach szekspirowskich w Rumunii, na Węgrzech i w Armenii, gdzie występował obok Thomasa Ostermeiera, Luka Percevala i Eimuntasa Nekrosiusa. W Polsce pracował m.in. z Piotrem Cieplakiem (Chrystus w „Historyji”), Bogusławem Kiercem (Prospero w „Burzy”), Janem Klatą (Chlestakow w „Rewizorze”), Krzysztofem Jasińskim (Cześnik w „Zemście”), Waldemarem Zawodzińskim (Ernst Ludwig w „Cabarett” i Inkwizytor w „Człowieku z La Manczy”), Mikołajem Grabowskim (Wernyhora w „Weselu” i Ojciec w „Ślubie”) oraz Maciejem Wojtyszką (Mateusz w „Ani z zielonego wzgórza”). Znany jest też z filmów, m.in. z „Komornika”, „Syberiady” i „Marii Skłodowskiej-Curie”. Z Szekspirem współpracuje od wielu, wielu lat… Tę współpracę opisał dokładnie Szymon Spichalski w książce „Szekspir ? Jaki Szekspir!”. „Szekspir – siedmiu błaznów” to teatr jednego aktora, w którym wątki wysnute z siedmiu sztuk Szekspira tworzą esencję dzieł dramaturga wszechczasów. Piotr Kondrat pojawia się na scenie jako duch zmarłego przed czterystu laty Williama Szekspira i w jego imieniu powołuje do życia postaci z siedmiu sztuk tego autora. Świat jest teatrem, aktorami ludzie, którzy kolejno wchodzą i znikają… Każda z tych błazeńskich postaci jest krzywym zwierciadłem dla otaczającego nas świata i ludzkich ułomności. O czym rozmawia Szekspir z tymi błaznami ? A może to bardziej spowiedź niż rozmowa ? „Na scenie powołuje aktor do chwilowego istnienia postaci z «Burzy», «Komedii omyłek», «Ryszarda III», «Snu nocy letniej», «Jak wam się podoba», «Wieczoru Trzech Króli» i «Króla Leara». Zmienia jedynie błazeńskie czapeczki i kolorowe T-shirty (ich kolor jest znaczący: czerwień, żółć, biel), aby zaznaczyć kolejno pojawiające się postaci ukazywane na chwilkę z towarzyszeniem ascetycznej, geometrycznej scenografii i zmieniającej intensywność i częstotliwość akcentów perkusji. Piotr Kondrat otwiera tym monodramem drzwi do świata Szekspira tym wszystkim, którzy w nim jeszcze nie czują się zadomowieni, a bywalcom daje satysfakcję obcowania z dobrze znanymi postaciami.” Tomasz Miłkowski „Przegląd”
„Tym razem pokazał… błaznów! Wszystkich razem! I jeśli jest ich siedmiu, to nie dlatego, że są klaunami! Ich działania, słowa, sądy, opinie i przemyślenia, ich śmiech, grymasy, szyderczość, ich gry z Wiarą, Niebem, Piekłem, wszystkie ich kwestie – wzięte są z licznych sztuk i sonetów Szekspira. Przez całą godzinę, otoczony przez głośne dźwięki z «Siedmiu samurajów» Akiry Kurosawy, aktor zakłada czapki należące do bliźniaków Dromio, Puka, Feste, Probierczyka, lub pijanego Trynkula. Obok tych wielkich błaznów życia i śmierci pojawia się również Ryszard III… oraz Błazen od Leara. W tym niezwykłym spektaklu przygotowanym przez Piotra Kondrata, który rozsądnie operuje treścią i sensami, przy minimalistycznej scenografii, obserwujemy zakład Człowieka z Boskością, Dekalogiem, Biblią. Widzimy kalejdoskop Słabości i Cnoty, Sprawiedliwości i Bezprawia – stary ludyczny spór między Ofiarą a Dyktatorem, grę pełną pomysłowości i komizmu, surowy sarkazm bezgranicznego smutku Człowieka Marzyciela”. Zapowiedź spektaklu na festiwalu szekspirowskim w Rumunii (program do International Shakespeare Festival in Craiova 2016, Myra Yosif-Fischmann |
Komentarze użytkowników: