gototopgototop

Zegarek/Pogoda

Konfiguracja

Naszą witrynę przegląda teraz 47 gości 
Polish Chinese (Simplified) English French German Italian Russian Spanish

Banery

 • Jazz nad kamienną
 • mkidn
 • ostrowiec.travel
 • Browart
 • Mapa Kultury
 • Portal Informacji Kulturalnej
 • Piknik Gombrowiczowski
 • Stowarzyszenie Kulturotwórcze Nie z tej Bajki
 • Biuletyn Informacji Publicznej
 • Piknik Gombrowiczowski
 • Wielki Ogień
Wielki Ogień 2012 - werdykt,clipy,foty
wtorek, 28 lutego 2012 09:06

Rekordowa liczba wykonawców zgłosiła się do zakończonego w sobotę  VI Festiwalu im. Miry Kubasińskiej "Wielki Ogień". Nagrania demo przysłało 55 zespołów z Polski, Litwy i Białorusi oraz jeden solista. Tak jak w ubiegłym roku koncerty zarówno debiutantów jak i gwiazd (Hunter,TSA i Tortilla) odbywały się w amfiteatrze w Parku Miejskim im. J.Piłsudskiego.

W piątkowych przesłuchaniach konkursowych ostatecznie wzięło udział dwanaście zespołów z Polski, Litwy i Białorusi.

Jury w składzie Ewa Uryga, Piotr Stefański i Sławomir Macias ( przewodniczący) przyznało jedenaście nagród i wyróżnień.

Pierwszą nagrodę w wysokości 4500 złotych otrzymało białoruskie trio The Toobes.

 

Dim lights Embed Embed this video on your site

 

Druga nagroda (3500 złotych) przypadła krakowskiej grupie Clock Machine.

Trzecia nagroda (2500 złotych) trafiła do ostrowieckiego zespołu Big Queens.

Dim lights Embed Embed this video on your site

 

Ekstra wyróżnienie i 2000 złotych jurorzy przyznali litewskiej grupie The Skys.


Nagrody za najlepsze wykonanie utworu z repertuaru Miry Kubasińskiej otrzymali:

- zespół Clock Machine z Krakowa (2500 zł)

Dim lights Embed Embed this video on your site

- grupa Upstream z Siedlec ( 2000 zł)

- zespół Baliama z Rybnika ( 2000 zł)

Specjalne wyróżnienia w wysokości 1000 złotych otrzymali także uznani za "osobowości sceniczne" :

- gitarzysta grupy The Toobes Kostya Pyzhov- wokalistka grupy Le FleuR Aleksandra Zasępa

 

Dim lights Embed Embed this video on your site

- wokalista zespołu Upstream Rafał Czapliński

 


Alicja Banasik (Ognisko Pracy Pozaszkolnej) - "Wielki Ogień 2012"


Laureaci VI Wielkiego Ognia (w kolejności alfabetycznej) :

 

Baliama została poczęta w ciemnych labiryntach umysłu Leszka F. w 2007 roku. Po dwóch latach poszukiwań twórca grupy znalazł gitarzystę Marcina, człowieka z głową pełną genialnych pomysłów, który idealnie wpasował się w materiał zespołu. Miesiąc później do gitarzystów dołączyli Adam - perkusista i Marcin - wokalista. Powstały pierwsze teksty, zmiany w aranżacjach, gotowe numery. Po kolejnych dwóch tygodniach do grupy dołączył Marcin - basista, który swoim brzmieniem dodał muzyce Baliamy niesamowitej mocy! Po dziewięciu miesiącach działalności Baliama decyzją jury festiwalu w Brzeszczach zdobywa pierwsze miejsce wygrywając przegląd młodych zespołów, lecz aby zachować równowagę światła i cienia, złym trafem perkusista Baliamy ulega poważnemu wypadkowi, co skutkuje zawieszeniem działalności koncertowej zespołu aż do stycznia 2011 roku. Jesienią nastąpiły zmiany personalne w składzie, nowym basistą po dłuższych poszukiwaniach zostaje Zbychu, który z marszu wkomponował się w muzykę i skład Baliamy. Początek 2011 roku to koncerty w nowym składzie, miedzy innymi trasa z Jelonkiem. Wiosna 2011 przynosi kolejne zmiany personalne - z zespołu odchodzi Leszek, jego miejsce zajmuje Kenny Deth.  Baliama daje świetny występ na finałowym koncercie Jura Rock Festiwal oraz serie klubowych koncertów między innymi z grupą Frontside. Zespół rozszerza terytorium zarażania dźwiękiem o Dolny Śląsk i Rzeszowszczyznę, koncertując solo oraz z Hunterem. Dalsze plany to niezliczona ilość koncertów oraz planowane na jesień-zimę 2012 roku wejście do studia.

Zespół Big Queens powstał na początku 2012 r. w Ostrowcu Świętokrzyskim jako efekt współpracy gitarzysty Sławka Checiaka (ex- Gepard, Danger Zone, Deep Silence) z wokalistą Maćkiem Duńcem. Z czasem dołączył do nich klawiszowiec Miso Ignatak, Słowak mieszkający i pracujący w Ostrowcu. Sławek wykonał  jeszcze kilka telefonów do przyjaciół i po pewnym czasie do zespołu dołączyli perkusista Kamil Ruszkowski ( ex- Symphony, Greg Cipolla), Piotr Wrzosowski (Kramer) oraz Darek Jurkowski (Kakadu, Roxette Cover Band). Po wielu owocnych próbach doszliśmy do wniosku: nagrywamy ! I tak w maju znaleźliśmy się w Studiu Załuski, gdzie nagraliśmy 4 utwory:  " Sometimes" , "Zostawiam wszystko", "W życiu ciągle się czeka" oraz Hejo"". W dwóch utworach wokalnie Big Queens wsparła  Sylwia Nadgrodkiewicz, gościnnie na saksofonie zagrał Mariusz Godzina (Orange the Juice).Realizacji i masteringu dokonali Antoni Sojka, Łukasz Róg i Maciej Pruchniewicz.

 

 

Clock Machine - są młodzi, przystojni i bez skrupułów. Czterech zdrowych chłopaków chwyciło za instrumenty by zniszczyć wasze szare życie. Rock'n'roll bez wyrzutów sumienia może odejść na emeryturę, nadchodzi Clock Machine! Zwinęli główne nagrody między innymi na festiwalu Fama 2011, Konkursie Zespołów Rockowych w Wadowicach, juwenaliowym przeglądzie kapel studenckich 2011. Wychowani na krakowskich przedmieściach pną się do miejsca, z którego droga prowadzi już tylko w dół.

 

Le FleuR - muzyczną estetykę tej grupy określiły silne wpływy new wave, cold wave oraz  inspiracje formami progresywnymi. W tej muzyce znajdziecie połączenie ciekawych gitarowych brzmień z elementami elektronicznymi, melancholijnie rockowy styl z domieszką mrocznych klimatów gotyckich. Twórczość Le FleuR cechuje przede wszystkim klimatyczna muzyka o raczej smutnym, melancholijnym nastroju, którą dopełniają psychodeliczne, refleksyjne teksty, często naznaczone depresyjnym piętnem, chociaż nie brak w niej także bardziej "zadziornych", energicznych, rockowych brzmień. Liryczne, poetyckie podejście do muzyki objawia się w zetknięciu tej twórczości z tekstami poetyckimi. Autorską muzykę Le FleuR wspierają często inspiracje literackie, w tym oryginalne, poruszające teksty "poety przeklętego" - Rafała Wojaczka, wykonywane przez kapelę w energetycznych, rockowych aranżacjach. Skład grupy to: Aleksandra Zasępa- śpiew, Ewelina Fiołek - gitara basowa, Bartłomiej Lekki - gitara elektryczna, Piotr Galus - instrumenty klawiszowe oraz Jarosław Paduch – perkusja.  Najważniejsze dotychczasowe osiągnięcia Le FleuR to: pierwsze  miejsce na Ogólnopolskim Przeglądzie Zespołów Rockowych Wieliczka 2011, główna nagroda na Ogólnopolskim Festiwalu "Otwarta Scena Muzyczna" Siemianowice Śląskie 2011 oraz wygrana na Ogólnopolskim Przeglądzie Zespołów "Szopa Rockiem Brzmiąca" Jaworzyna Śląska 2011.

 

 

The Toobes pochodzą z Mińska na Białorusi. W skład rockowego trio wchodzą: Stas Lamakin (perkusja i wokal), Kostya Pyzhov (gitara) oraz Stas Murashka (gitara basowa). Wiodący wokalista gra na perkusji, co stanowi rzadko spotykaną konfigurację sceniczną. The Toobes przypomina czym powinien być prawdziwy rock'n'roll. Są tak energetyczni, zbuntowani, zadziorni i głośni, że podczas ich koncertów nie można oprzeć się chęci skakania, fruwania, krzyczenia i chodzenia na głowie. W ich muzyce mieszają się wpływy rock'n'rolla, hard rocka i punka. Zespół powstał w 2007 roku, skupia się przede wszystkim na intensywnym koncertowaniu, ma za sobą występy przed kilkudziesięciotysięczną publiką, w tym także z brytyjskimi gwiazdami z Franz Ferdinand i Beady Eye. Rock'n'rollowe trio z Mińśka z powodzeniem podbija Europę Wschodnią, teraz rozpoczynając od rynku polskiego chce się także pokazać w zachodniej części kontynentu.

 

Zespół The Skys z Litwy w ciągu 17 lat istnienia nagrał cztery płyty : „Civilised“(1997 r.), „Dreams“ (1999 r.),  „Postmodern Game“ (2004 r.) , „Colours of the Desert“ (2011 r). Koncertował w wielu krajach Europy oraz w Stanach Zjednoczonych, wygrywał ważne festiwale. W 2004 roku zespół  zdobył prestiżową nagrodę na „New York International Music Festival“ jako „Best International Group“. W 2006 r. w plebiscycie Makato Artist of the Year Award grupa The Skys zajęła drugie miejsce, podobnie jak na  Rockowych Andrzejkach w 2011 r. Dziełem zespołu jest spektakl muzyczny wystawiony w Wileńskim Teatrze Młodzieżowym. The Skys ma swoich wiernych fanów m.in. w Austrii, Holandii, Belgii, Norwegii, Rosji, Wielkiej Brytanii, Stanach Zjednoczonych i Kanadzie, ich utwory grają tamtejsze stacje radiowe. Aktualny skład zespołu: Jonas Ciurlionis – vocal, gitara; Bożena Buinicka - vocal, klawisze; Aleksandr Liutvinskij - gitara, vocal; Justinas Tamasevicius - gitara basowa, Ilja Molodcov – perkusja.

Zespół Upstream powstał w 2006 roku w Siedlcach. Ich muzyka to energiczny, charakterystyczny, melodyjny rock przywodzący na myśl klasyczne amerykańskie brzmienie, które trafia w gusta nie tylko miłośników ostrego rock'n'rolla, ale też zwolenników nieco łagodniejszej muzyki. Jest zespołem, który od początku istnienia dużo koncertuje i ma na swoim koncie liczne występy zarówno na dużych festiwalach, jak i w bardziej kameralnych miejscach. Ich dorobek to m.in. udział w ChorzowskimFestiwalu im. Ryśka Riedla, pierwsze  miejsce Siedleckiego Rock Open Air Festival 2010, a także wspólne występy z gwiazdami takimi jak TSA, Coma czy Oddział Zamknięty. 8 stycznia 2012 r. Upstream zagrał bardzo dobrze przyjęty koncert w trakcie finału WOŚP na Rynku w Ostrowcu Świętokrzyskim. Zespół  jest także wielokrotnym stypendystą Prezydenta Miasta Siedlce.14 maja 2011 roku odbyła się premiera debiutanckiej płyty Upstream, na której znalazło się 12 autorskich kompozycji. Singlem promującym album jest utwór "Skrzydła", do którego nakręcono  video klip. Cieszy się on bardzo dużą popularnością na kanale YouTube (ponad 35 tysięcy odsłon) oraz emitowany jest przez kilka stacji telewizyjnych. Zespół tworzą Rafał Czapliński, Radosław Pawlik, Daniel Popek, Artur Staręga, Piotr Sidorowicz.

 

 

Gwiazdy VI Wielkiego Ognia (w kolejności występowania)

 

Roadside

Tortilla

TSA

Hunter

Martyna Dytkowska - 6 lat  ( Ognisko Pracy Pozaszkolnej) - "Wielki Ogień 2012"

Magdalena Oksińska - 7 lat (Ognisko Pracy Pozaszkolnej) - "Wielki Ogień 2012"

Acid Drinkers - koncert na zakończenie Wielkiego Ognia 2011

Grupa Wolna Sobota  z Poznania - laureat głównej nagrody Wielkiego Ognia w 2010 r.

Zespół Leash Eye z Warszawy ( II nagroda w 2011 r.)

Shakin Dudi - gwiazda V Festiwalu "Wielki Ogień"

 

Komentarze użytkowników:

All rights reserved ® 2021 Miejskie Centrum Kultury w Ostrowcu Świętokrzyskim | Designed by TRaffii
http://www.kino.etiuda.o-c.pl