gototopgototop

Zegarek/Pogoda

Konfiguracja

Naszą witrynę przegląda teraz 22 gości 
Polish Chinese (Simplified) English French German Italian Russian Spanish

Banery

 • Jazz nad kamienną
 • mkidn
 • ostrowiec.travel
 • Browart
 • Mapa Kultury
 • Portal Informacji Kulturalnej
 • Piknik Gombrowiczowski
 • Stowarzyszenie Kulturotwórcze Nie z tej Bajki
 • Biuletyn Informacji Publicznej
 • Piknik Gombrowiczowski
 • Wielki Ogień
Witaj na stronie startowej
Konkurs fotograficzny"Miasto w moim obiektywie"
wtorek, 17 listopada 2020 09:12

 
XVII MFKiP im. ks. Kazimierza Szwarlika w Będzinie
poniedziałek, 16 listopada 2020 11:26

 
+Kazimierz Kocowski (1933-2020)
piątek, 13 listopada 2020 10:17

12 listopada 2020 r. w ostrowieckim szpitalu zmarł Kazimierz Kocowski ps."Grom", kapitan w stanie spoczynku,prezes Zarządu Koła Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej imienia majora Jana Piwnika „Ponurego” w Ostrowcu Świętokrzyskim. Do lecznicy trafił 1 listopada z zakażeniem COVID 19.Urodził się 13 lipca 1933 r. w Warszawie,jako jedenastoletni chłopiec uczestniczył  w powstaniu warszawskim, zajmując się m.in. produkcją butelek zapalających. 5 sierpnia 1944 r. został ranny w głowę odłamkami bomby lotniczej, przeszedł ciężką operację, po upadku powstania i ewakuacji ludności ze stolicy wraz z rodzicami przebywał w obozie w Pruszkowie.W późniejszych latach używając pseudonimu "Grom" należał do podziemia antykomunistycznego, związany był m.in. z organizacją Wolność i Niezawisłość.

W Ostrowcu Świętokrzyskim mieszkał od 1956 r. Jako zapalony filatelista w 1963 r. wstąpił do Koła Miejskiego Polskiego Związku Filatelistycznego w Ostrowcu Świętokrzyskim,był jego sekretarzem i przewodniczącym a także wiceprezesem Zarządu Okręgu Kieleckiego PZF. Stworzył liczne kolekcje poświęcone militariom, malarstwu, rzeźbie i architekturze, zorganizował wiele wystaw i pokazów tematycznych oraz okolicznościowych, które dodatkowo wzbogacał ekspozycją medali, map, numizmatów, zdjęć, plakatów i dokumentów. Pokazy prezentowane m.in. w Miejskiej Bibliotece Publicznej, Miejskim Centrum Kultury i Muzem Historyczno-Archeologicznym były nie tylko ważnymi wydarzeniami w życiu miasta, ale także wykorzystywano je do prowadzenia lekcji historii. Swoje artykuły publikował m.in. w Zeszytach Kombatanckich, w 2013 r. na ogłoszony przez Miejskie Centrum Kultury w Ostrowcu Świętokrzyskim Konkurs Literacki im. Leopolda Staffa zgłosił publikację "Godzina W. Wspomnienia młodego powstańca".

Za osiągnięcia w pracy zawodowej i działalności społecznej Kazimierz Kocowski został odznaczony Srebrnym Krzyżem Zasługi i wieloma odznakami regionalnymi.

 
Konkurs "Małe teksty,duża moc"
środa, 04 listopada 2020 13:28

Komplet materiałów do pobrania pod linkiem:

 
"Fascynacje" Dominiki Jakubowskiej Juszczak
wtorek, 20 października 2020 12:31

 
Więcej artykułów…
<< pierwsza < poprzednia 1 2 następna > ostatnia >>

Strona 1 z 2
All rights reserved ® 2020 Miejskie Centrum Kultury w Ostrowcu Świętokrzyskim | Designed by TRaffii
http://www.kino.etiuda.o-c.pl