gototopgototop

Zegarek/Pogoda

Konfiguracja

Naszą witrynę przegląda teraz 38 gości 
Polish Chinese (Simplified) English French German Italian Russian Spanish

Banery

 • Jazz nad kamienną
 • mkidn
 • ostrowiec.travel
 • Browart
 • Mapa Kultury
 • Portal Informacji Kulturalnej
 • Piknik Gombrowiczowski
 • Stowarzyszenie Kulturotwórcze Nie z tej Bajki
 • Biuletyn Informacji Publicznej
 • Piknik Gombrowiczowski
 • Wielki Ogień
Chór "Coro Cantorum"
Nauczycielski chór z Ostrowca Świętokrzyskiego

 

W skład istniejącego od ponad dwudziestu lat chóru wchodzi trzydzieści osób. Dwugodzinne zajęcia prowadzone przez dyrygentkę Ewę Goworowską odbywają się raz w tygodniu, w każdą środę, także podczas ferii zimowych i wakacji. 

„Coro Cantorum” - zakończenie sezonu artystycznego

Na zakończenie sezonu artystycznego Nauczycielski Chór „Coro Cantorum” Miejskiego Centrum Kultury pod dyrekcją Ewy Goworowskiej koncertował w Białce Tatrzańskiej na terenie „Parku Wodnego Bania”. Koncert promował płytę „My Way” wydaną przez „Coro Cantorum”, miał więc charakter rozrywkowy. Anonsował piątą edycję wydarzeń kulturalnych odbywających się przez całe lato na białczańskiej Scenie Kultury. Jak co roku cyklowi temu patronuje hasło „Kultura na Bani”, a jego nieco rubaszny ale chwytliwy charakter ściśle koresponduje z tytułem tamtejszej imprezy kabaretowej o wdzięcznej nazwie „Jaja na Bani”. Białczańska „Bania” swą nazwę wywodzi na pozór od rosyjskiej odmiany sauny, jednak ma wiele wspólnego z góralskim wyrazem „bania”, czyli „kopalnia” czy też z wyrazami z polskiego Podtatrza „bańcuga, bancuga”, które oznaczają głębię potoku, stawu.

Natomiast w niedzielę Chór uczestniczył we mszy św. w zabytkowym drewnianym kościele parafialnym św. Apostołów Szymona i Judy Tadeusza. Chór zaprezentował m.in. sakralne utwory Haydna, Ackleya i Świdra, a swoim wykonaniem oprawił uroczystość chrztu św. najmłodszego obywatela białczańskiej społeczności.

Między koncertami chórzyści zwiedzili Galerię Władysława Hasiora w Zakopanem i skorzystali z oferty rekreacyjnej Termy Bania, co było możliwe dzięki doskonałej organizacji, nad którą czuwał Jerzy Florys – członek chóru oraz pilot i przewodnik.

 

 

 

Spotkania z rosyjską Polonią

W dniach 25-27 stycznia 2013 r.  Nauczycielski Chór „Coro Cantorum”, działający przy Miejskim Centrum Kultury w Ostrowcu Świetokrzyskim przebywał w Rosji na zaproszenie Kampanii Projektowego Finansowania z Kaliningradu.

W piątek 25 stycznia,  w wypełnionej po brzegi sali koncertowej Domu Polskiego w Czerniachowsku, przywitał naszych przedstawicieli starosta powiatu, pełniący jednocześnie funkcję prezydenta miasta, Anatolij Wachonin oraz przewodnicząca tamtejszej Polonii Swietłana Kożewnikowa. Uroczystość rozpoczął występ Chóru Polonijnego „Harmonia” z Czerniachowska. Gospodarze wykonali dwie pieśni - jedną w języku rosyjskim, a drugą w języku polskim. Następnie odbył się koncert ostrowieckiego chóru „Coro Cantorum”. Zgromadzona w sali publiczność - Polonia z Czerniachowska, Ozierska oraz duża grupa Rosjan - bardzo ciepło przyjęła naszych chórzystów. Podobały się zarówno pieśni ludowe jak i rozrywkowe, jednak gdy zabrzmiał hymn „Czego chcesz od nas Panie” i „Moja piosnka”, w oczach słuchaczy pojawiły się łzy wzruszenia. Po koncercie, na wspólnej kolacji śpiewano polskie kolędy i rozmawiano o współpracy obydwu chórów.

Dwa kolejne dni chórzyści spędzili w Kaliningradzie. W sobotę koncertowali w Rybnej Birży, gdzie spotkali się z przedstawicielami znanego ostrowieckiej publiczności Chóru Teatru Muzycznego w Kaliningradzie. Szefowa ds. marketingu i kontaktów międzynarodowych oraz p. Bożena Uryga-Seweryn, dzięki którym spotkanie doszło do skutku, mówiły o kolejnych tak udanych koncertach i wymianie kulturalnej między Ostrowcem i Kaliningradem. Członkowie Polonii z Kaliningradu i Znamieńska oraz przedstawiciele gazety polonijnej „Głos znad Pregoły” potwierdzili, że ten koncert to dopiero początek wspólnej drogi.

Ostatni koncert chóru miał miejsce nazajutrz, 27 stycznia w kościele Św. Wojciecha Adalberta w Kaliningradzie. Na prośbę ks. Prałata dr Jerzego Steckiewicza, proboszcza tamtejszej parafii, chórzyści oprawili wokalnie mszę świętą, a następnie dla zgromadzonej Polonii zaśpiewali kolędy i pastorałki. Podobnie jak na poprzednich koncertach słuchacze byli  bardzo wzruszeni i chętnie włączyli się do wspólnego śpiewu tradycyjnych polskich kolęd. Po mszy na spotkaniu z przedstawicielami Autonomii Polaków i przewodniczącą Eleną Rogaczykową chórzyści usłyszeli wiele ciepłych słów i podziękowań.   Wszyscy byli wdzięczni za to, iż chór „Coro Cantorum” przywiózł im odrobinę Polski w swoich pieśniach i sercach. Słowa podziękowania za zorganizowanie tego ze wszech miar istotnego przedsięwzięcia należą się p. Bożenie Uryga- Seweryn oraz p. dyrektor MCK Elżbiecie Baran.

Alina Pastuszka

 

Koncert przed rosyjską publicznością (styczeń 2013 r.)

 

Wykaz koncertów, występów, wyjazdów i warsztatów w 2013 r :

Styczeń - Koncert kolęd w kolegiacie św. Michała Archanioła, wyjazd do Rosji na koncerty dla Polonii w Kaliningradzie i okolicy

Marzec - Koncert pieśni wielkopostnych i oprawa misterium Drogi Krzyżowej w Diecezjalnym Sanktuarium Miłosierdzia Bożego w Ostrowcu Świętokrzyskim

Maj - Oprawa wokalna mszy świętej z okazji jubileuszu 200-lecia ostrowieckiej huty w Diecezjalnym Sanktuarium Miłosierdzia Bożego w Ostrowcu Świętokrzyskim

Listopad - Jubileusz 10-lecia Chóru Ad Libitum w kinie „Etiuda” oraz koncert w Opatowskim Ośrodku Kultury podczas obchodów Święta Niepodległości

Grudzień - Rejestracja w studiu nagraniowym Miejsko-Gminnego Ośrodka Kultury w Ożarowie materiału na dwie płyty, które ukażą się pod koniec 2014 r.

 

 

 

Ewa Goworowska

 


All rights reserved ® 2021 Miejskie Centrum Kultury w Ostrowcu Świętokrzyskim | Designed by TRaffii
http://www.kino.etiuda.o-c.pl