gototopgototop

Zegarek/Pogoda

Konfiguracja

Naszą witrynę przegląda teraz 28 gości 
Polish Chinese (Simplified) English French German Italian Russian Spanish

Banery

 • Jazz nad kamienną
 • mkidn
 • ostrowiec.travel
 • Browart
 • Mapa Kultury
 • Portal Informacji Kulturalnej
 • Piknik Gombrowiczowski
 • Stowarzyszenie Kulturotwórcze Nie z tej Bajki
 • Biuletyn Informacji Publicznej
 • Piknik Gombrowiczowski
 • Wielki Ogień
Pracownia rzeżby i ceramiki MCK zaprasza!

Miejskie Centrum Kultury w Ostrowcu Świętokrzyskim ma nową propozycję dla osób z artystycznym zacięciem! Nowa pracownia rzeźby i ceramiki, która rozpoczyna swoją działalność już w październiku zaprasza chętnych do zapisów. Warsztaty organizowane są zarówno dla dorosłych, młodzieży, jak i dzieci powyżej 10 roku życia. Do końca tego roku zajęcia będą bezpłatne. Do końca grudnia wszyscy mają szansę spróbować swoich sił za darmo, sprawdzić się i zobaczyć czy rzeźba lub ceramika stanie się ich nową pasją. Zapisywać się można u prowadzącego pracownię Bartłomieja Kota kontaktując się mailowo: Adres poczty elektronicznej jest chroniony przed robotami spamującymi. W przeglądarce musi być włączona obsługa JavaScript, żeby go zobaczyć. , lub najlepiej bezpośrednio w pracowni, która mieście się w nowo otwartym Ostrowieckim Browarze Kultury.

 

 

 

Zajęcia mają szeroki zakres i obejmować będą wszelkie zagadnienia dotyczące formowania przestrzeni oraz różnego rodzaju technik ceramicznych i rzeźbiarskich. Głównym celem warsztatów będzie zaszczepienie pasji do takich właśnie działań wśród mieszkańców Ostrowca Świętokrzyskiego. Zajęcia kierowane są zarówno do tych, którzy dotąd nie zetknęli się jeszcze z rzeźbą jako taką, jak i do osób, które miały już okazję spotkać się z tą formą sztuki i chcą poszerzać swoje horyzonty w tym kierunku. Zapraszamy osoby chętne w różnym wieku i z różnym doświadczeniem. Na pewno każdy odnajdzie dla siebie, coś co przyniesie mu radość, spełnienie i satysfakcję.

Na zajęciach będziemy dotykać różnych form kształtowania przestrzeni, próbować jak najwięcej technik i stopniowo wprowadzać adeptów sztuki w arkana tego rzemiosła. Technik i możliwości działań rzeźbiarskich, a także spójnie łączących się z nimi technik ceramicznych jest bowiem bardzo dużo. W dobie dzisiejszej różnorodności materiałów tworzy się niezwykła mieszanka możliwości, z której możemy czerpać do woli na co będzie zwracana uwaga zainteresowanych. Gama materiałów i technik poszerza się z każdym dniem, a sposób stworzenia wymyślonej przez nas formy często nie jest już ograniczony możliwościami materiału jak kiedyś, a jedynie granicami naszej wyobraźni. Dlatego właśnie głównym założeniem jest w pierwszej kolejności rozwinięcie u uczestników zajęć sposobu myślenia przestrzennego i ukazanie rzeźby w całym jej spectrum.

 


 

Na początku oczywiście warsztaty będą obejmowały bardziej podstawowe techniki i działania ,a uczyć będziemy się stopniowo. Pierwsze miesiące to przede wszystkim praca z gliną, mydłem, papierem i gipsem. Plany są jednak ambitne i jak wspominałem będę się starał kolejno pokazywać możliwości różnych materiałów i technik, dlatego w przyszłym roku powinny pojawić się możliwości pracy w drewnie i metalu, oraz szkliwienie ceramiki i próby tworzenia własnej niepowtarzalnej porcelany.

Każdy materiał z jakim pracujemy jest niezwykły w swojej strukturze, każdy jest zupełnie inny, a to jak możemy go formować i zmieniać , na co nam pozwala , a na co nie jest wspaniałym doświadczeniem twórczym w poszukiwaniach środków wyrazu siebie i własnej wrażliwości. To czy mamy przed sobą zimny i twardy kamień, ciepłe, przyjemne w dotyku i zapachu drewno, delikatny papier czy plastyczną glinę warunkuje sposób naszego podejścia do pracy i metodę wydobywania pożądanych kształtów ze zwartej, zamkniętej bryły. Proces twórczy jest tu bardziej skomplikowany i wymagający niż działanie na płaskiej przestrzeni, inne są także środki wyrazu. Często musimy włożyć wiele wysiłku i czasu, aby uzyskać pożądany efekt , ale moim zdaniem nic innego nie równa się z tym środkiem wyrazu artystycznego zwłaszcza, że pamiętać należy, iż rzeźba to różne działania przestrzenne. Niejednokrotnie rzeźbiarze aranżują całe pomieszczenia jako formę artystyczną, w środku której znajdujemy się jako widz, a taki kontakt ze sztuką zapewnia niezapomniane wrażenia.

 Jako instruktor przeprowadzając kursantów przez poszczególne techniki, pozwalając na kontakt z różnymi narzędziami i materiałami chcę ukazać wachlarz możliwości i przekazać podstawowe sposoby formowania oraz nadawania charakteru swoim dziełom. Myślę, że taki kierunek działań powinien obrać każdy przewodnik po świecie sztuki w jakiejkolwiek formie by się ona nie przejawiała. Ważne jest, aby ukazać warsztat, możliwości i ograniczenia, sposoby radzenia sobie z napotkanymi problemami, a następnie pozwolić samodzielnie kształtować się artyście.

Bartłomiej Kot

 


 

Komentarze użytkowników:

All rights reserved ® 2021 Miejskie Centrum Kultury w Ostrowcu Świętokrzyskim | Designed by TRaffii
http://www.kino.etiuda.o-c.pl