gototopgototop

Zegarek/Pogoda

Konfiguracja

Naszą witrynę przegląda teraz 12 gości 
Polish Chinese (Simplified) English French German Italian Russian Spanish

Banery

 • Jazz nad kamienną
 • mkidn
 • ostrowiec.travel
 • Browart
 • Mapa Kultury
 • Portal Informacji Kulturalnej
 • Piknik Gombrowiczowski
 • Stowarzyszenie Kulturotwórcze Nie z tej Bajki
 • Biuletyn Informacji Publicznej
 • Piknik Gombrowiczowski
 • Wielki Ogień
VIII Dni Muzyki

"W kręgu muzyki i filmu" - to hasło tegorocznych Dni Muzyki, cyklicznego festiwalu organizowanego w Ostrowcu Świętokrzyskim od 2005 roku. W drugi weekend września ostrowieccy melomani wysłuchali trzech koncertów - kameralnego w piątek i oratoryjnego w niedzielę. Novum stanowił sobotni koncert muzyki filmowej zorganizowany w ramach obchodów Roku Jana Rybkowskiego.

 

 

PROGRAM I WYKONAWCY VIII DNI MUZYKI W OSTROWCU ŚWIĘTOKRZYSKIM

 


 

7 września (piątek), godz.19.00

Muzeum Historyczno-Archeologiczne przy ul. Świętokrzyskiej 37.

W programie utwory W.Gridina, A. Tuchowskiego, J.Karcza, A.Piazzolli, K. Natlickiego.

Wykonawcy koncertu:

Jerzy Mądrawski – akordeon
Absolwent Warszawskiej Akademii Muzycznej im. F. Chopina w klasie akordeonu prof. J. Jurka. W jego opracowaniu ukazały się utwory na akordeon solo, muzyka kameralna oraz z towarzyszeniem orkiestry symfonicznej publikowane w wydawnictwach: ASTRA, Edition Rondo Prague w Czechach. Brał udział w festiwalach: Poznańska Wiosna Muzyczna, Musica Nova w Brzegu, Bajan i bajaniści w Moskwie, Forster Brucke, Osteuropa-Komponistentreff, Jeunesses Musicales w Kielcach, Międzynarodowym Festiwalu Muzyki Kameralnej i Organowej w Radomiu, Buskim Lecie Muzycznym. Koncertował w Filharmonii Narodowej Ukrainy oraz z orkiestrami filharmonicznymi: kielecką, częstochowską, kaliską, zielonogórską, sudecką. Koncertował we Włoszech, Niemczech, Rosji, Litwie, Szwecji Czechach, Bułgarii i na Ukrainie. Od 1980 roku zajmuje się pracą pedagogiczną. W latach 1991-1995 był wykładowcą w Akademii Muzycznej w Łodzi. Obecnie jest kierownikiem Zakładu Praktyki Instrumentalnej i dyrektorem w Instytutu Edukacji Muzycznej UJK w Kielcach. Członek Międzyuczelnianej Katedry Akordeonistyki Akademii Muzycznej w Warszawie oraz ekspert komisji kwalifikacyjnych przy Ministerstwie Edukacji Narodowej. W latach 1995-1998 pełnił funkcję konsultanta akordeonu Szkolnictwa Artystycznego przy Ministerstwie Kultury i Sztuki. Uczestniczy w pracach jury ogólnopolskich i międzynarodowych konkursów akordeonowych. Postanowieniem Prezydenta RP z dnia 24 kwietnia 2012 roku nadano mu tytuł profesora sztuk muzycznych.

 


Elwira Śliwkiewicz-Cisak – akordeon
Jest absolwentką Akademii Muzycznej im. F. Chopina w Warszawie w klasie akordeonu prof. W. Puchnowskiego. Laureatka IV nagrody na Ogólnopolskim Konkursie Akordeonowym w Białymstoku w 1985 r. Od 2001 r. jest adiunktem w Uniwersytecie Marii Curie‐Skłodowskiej w Lublinie na Wydziale Artystycznym w Zakładzie Pedagogiki Instrumentalnej Instytutu Muzyki. Konsultant akordeonu Szkolnictwa Artystycznego przy Ministerstwie Kultury i Sztuki oraz ekspert komisji kwalifikacyjnych dla nauczycieli szkół artystycznych Ministerstwa Edukacji Narodowej. Jest członkiem Międzyuczelnianej Katedry Akordeonistyki Uniwersytetu Muzycznego im. F. Chopina w Warszawie. Prowadzi ożywioną działalność koncertową jako solistka i kameralistka m.in. z towarzyszeniem orkiestr symfonicznych. Dokonała prawykonań utworów muzyki współczesnej. Jej dokonania artystyczne zostały zarejestrowane na trzech płytach: "15 lecie Zakładu Pedagogiki Instrumentalnej UMCS", "Cztery Pory Roku", oraz „Chopin, Brahms, Niziurski”. Za osiągnięcia artystyczne, pedagogiczne i działalność społeczną otrzymała: Złoty i Srebrny Krzyż Zasługi, Medal Komisji Edukacji Narodowej; Nagrody Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego II stopnia za wybitne osiągnięcia w pracy dydaktyczno-wychowawczej i artystycznej.

 

 

8 września (sobota), godz. 20.00

Amfiteatr w Parku Miejskim ( w razie niepogody w sali kina "Etiuda")

Koncert muzyki filmowej w wykonaniu Królewskiej Orkiestry Symfonicznej przy Pałacu w Wilanowie z udziałem sopranistki Julity Mirosławskiej i solistek ostrowieckiego zespołu wokalnego Perły Ryszarda Góry. Koncert poprowadzi Violetta Caldeo, a orkiestrą będzie dyrygować Michał Czubaszek. Zabrzmią kompozycje z filmów ostrowieckiego reżysera Jana Rybkowskiego oraz utwory Wojciecha Kilara.

Królewska Orkiestra Symfoniczna przy Pałacu w Wilanowie
Idea utworzenia zespołu zrodziła się już w 2004 roku, ale inauguracyjny koncert orkiestry odbył się na dziedzińcu Pałacu w Wilanowie 30 września 2007 roku. Twórcy orkiestry postanowili dać szansę młodym artystom i zbudować zespół opierając się na najzdolniejszych i profesjonalnych muzykach, absolwentach Akademii Muzycznych. Tworząc orkiestrę stanowiącą samą w sobie nową jakość i markę uznano, iż nie należy bazować na mniejszych, istniejących już zespołach, lecz warto powołać do życia zupełnie nowy. I tak efektem ciężkiej i wytrwałej pracy było zbudowanie podstawowej grupy około 60 muzyków. Wykonuje utwory muzyki dawnej, klasycznej, dzieła operowe, operetkowe, musicale, muzykę filmową oraz nowoczesne formy muzyczne. Niedawno do swojego repertuaru orkiestra włączyła również muzykę Straussa, Lehara, Kalmana oraz innych twórców słynnych operetek. Propozycję muzyczną orkiestry uzupełniają koncertu kameralne oraz koncerty letnie.

 

 

Michał Czubaszek – dyrygent
W 2010 roku ukończył studia na Uniwersytecie Muzycznym im. F. Chopina w Warszawie w klasie dyrygentury prof. R. Dudka. Od września do grudnia 2008 roku studiował dyrygenturę w ramach Europejskiego Programu Wymiany Studentów Socrates/Erasmus w Lietuvos Muzikos ir Teatro Akademija w Wilnie w klasie prof. J. Domarkasa. Uczestniczył w kursach dyrygenckich: Interpretacji Muzyki Hiszpańskiej w Akademii Muzycznej w Poznaniu prowadzonym przez J. Rodilla, w latach 2008 i 2009 wziął udział w mistrzowskim kursie dyrygenckim w ramach Internazionale Sommerakademie w Reichenau an der Rax w klasie M. Stringera z Universität für Musik und darstellende Kunst w Wiedniu oraz w warsztatach dyrygenckich prowadzonych przez światowej sławy dyrygenta D. Hardinga. Michał Czubaszek dyrygował orkiestrami Filharmonii Rzeszowskiej, Filharmonii Warmińsko-Mazurskiej w Olsztynie, Czech Virtuosi, Spirit of Europe oraz orkiestrą Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina. Współpracował z Orkiestrą Symfoniczną Filharmonii Lubelskiej, Orkiestrą Litewskiej Akademii Muzyki i Teatru w Wilnie oraz Suwalską Orkiestrą Kameralną.

 

 

9 września (niedziela), godz. 19.00

Kolegiata św. Michała Archanioła

Koncert oratoryjny z udziałem Orkiestry Kameralnej Polish Camerata i Zespołu Wokalnego all'Antico. Solistami będą: Marta Boberska - sopran, Anna Werecka - mezzosopran, Sylwester Smulczyński - tenor, Czesław Gałka - bas, Marek Głowacki - klawesyn. W programie "Wielka msza h-moll BXV 232" Jana Sebastiana Bacha.

Marta Boberska – sopran
Ukończyła z wyróżnieniem Akademię Muzyczną im. F. Chopina w Warszawie. Podczas studiów była stypendystką Ministra Kultury i Sztuki oraz Prezydenta Miasta Stołecznego Warszawy.  Od 1994 roku jest solistką Warszawskiej Opery Kameralnej. W repertuarze tego teatru posiada ponad 30 partii operowych, głównie w działach W. A. Mozarta, G. Rossiniego, G. F. Haendla, C. Monteverdiego, H. Purcella oraz wiele partii oratoryjnych. Poza działalnością w macierzystym teatrze współpracowała również m. in. z Operą Narodową, Narodową Operą Łotewską w Rydze, Operą Nova w Bydgoszczy, Operą Krakowską. W sezonie 1998/99 brała udział w produkcji "Czarodziejskiego fletu" W. A. Mozarta pod dyrekcją J. C. Malgoira, wykonując partię Królowej Nocy  m. in. w teatrze Champs Elysee w Paryżu. W Teatrze Powszechnym w Warszawie partnerowała K. Jandzie w sztuce "Maria Callas – lekcja śpiewu". W swoim dorobku posiada również nominacje do nagród muzycznych: Paszport Polityki – lata 2000, 2001 i 2002, Fryderyk -  1999, 2000, 2001, 2002 i 2005. W 2009 roku Marta Boberska otrzymała Fryderyka za płytę z mszami S. Moniuszki.

 


Anna Werecka – mezzosopran
Jest absolwentką Akademii Muzycznej w Łodzi w klasie prof. G. Krajewskiej-Ambroziak, którą to uczelnię ukończyła z wyróżnieniem w roku 2008. Debiutowała       wTeatrze Wielkim w Łodzi jako Amastris w studenckiej premierze opery "Kserkses" J. F. Händla, a rok później Cherubina w "Weselu Figara" W. A. Mozarta. Jest uczestniczką licznych kursów wokalnych u takich profesorów jak: P. Esswood, M. Alcantara, P. Łykowski, P. Kusiewicz, A. Stefanowicz. Jej repertuar obejmuje dzieła operowe począwszy od Monteverdiego poprzez partie z oper J. F. Händla, W. A. Mozarta oraz G. Rossiniego.  Brała udział w festiwalach takich jak Vratislavia Cantans we Wrocławiu czy Musica Moderna w Łodzi. Jej największą pasją jest muzyka barokowa a w szczególności włoska opera seria. Jest członkiem Łódzkiego Towarzystwa Muzyki Dawnej propagującym inicjatywy artystyczne z zakresu wykonawstwa muzyki barokowej. W grudniu 2009 roku Anna Werecka kreowała partię tytułową w operze "Juliusz Cezar w Egipcie " J. F. Händla pod dyrekcją P. Esswooda.

 

 

Sylwester Smulczyński – tenor
Urodził się w Kielcach w 1982 roku. W 2006 roku ukończył studia na Wydziale Wokalno-Aktorskim Akademii Muzycznej w Łodzi w klasie prof. P. Micińskiego, uzyskując dyplom z wyróżnieniem. Brał udział w międzynarodowym projekcie Opera Island w Norwegii jako Gaston w "Traviacie" G. Verdiego. Warsztat wokalny doskonalił również na kursie interpretacji muzyki barokowej prowadzonym przez P. Esswooda. Uczestniczył w licznych festiwalach muzycznych, między innymi Sądeckim Festiwalu Muzycznym Jubilaei Cantus, Międzynarodowym Festiwalu Muzyki Wokalnej Viva il canto, Międzynarodowym Festiwalu Chopin w Barwach Jesieni. Od 2006 roku jest solistą Warszawskiej Opery Kameralnej. W swym repertuarze posiada między innymi partie operowe w dziełach W. A. Mozarta, G. Rossiniego, G. Donizettiego, G. Verdiego, K. Kurpińskiego.Sylwester Smulczyński z powodzeniem wykonuje również muzykę oratoryjno-kantatową J. S. Bacha, J. F. Haendla, J. Haydna, W. A. Mozarta.

 


Czesław Gałka – bas
Ukończył studia wokalne pod kierunkiem prof. S. Marciniak - Gowarzewskiej w Akademii Muzycznej w Katowicach w roku 1984. Jest laureatem wyróżnień i nagród ogólnopolskich konkursów wokalnych. Zdobył m.in. I miejsce na Konkursie im. J. Kiepury w Krynicy w 1983 r. oraz drugie miejsce na Ogólnopolskim Konkursie Wokalistyki Operowej w Bytomiu (1984 r.). W 1981 r. brał udział w Festiwalu Feste Medicee we Florencji i ukończył kurs interpretacji muzyki oratoryjnej w klasie prof. Pekka Saalomy w Bayreuth, a w 1982 r.  kurs wokalny w klasie prof. Pawła Lisicjana w Weimarze. W tym samym roku zadebiutował w partii Zbigniewa w"Strasznym dworze" S. Moniuszki na scenie Państwowej Opery Śląskiej w Bytomiu, której był solistą w latach 1983-1985. Od października 1985 r. Czesław Gałka jest solistą Opery Narodowej w Warszawie. Dokonał nagrań dla Polskiego Radia i Telewizji (pieśni S. Moniuszki, M. Karłowicza, R. Schumanna i F. Schuberta). Występuje także na estradach polskich filharmonii, wykonując partie basowe repertuaru muzyki oratoryjnej.

 

 

Zespół Wokalny all’ Antico
Zespół Wokalny all’ Antico powstał w 1987 roku. Specjalizuje się w wykonawstwie muzyki wokalnej renesansu i baroku nie stroniąc także od wielkich form oratoryjnych, stąd też kilkukrotne w ciągu roku kreacje dzieł J. S. Bacha, W. A. Mozarta czy J. Haydna.  Na prestiżowych konkursach międzynarodowych zespół uzyskał  szereg nagród (I nagroda na Międzynarodowym Konkursie Chóralnym w Horbach w Niemczech w 1992 roku, II nagroda na Międzynarodowym Konkursie Zespołów Wokalnych w Claveland w Wielkiej Brytanii w 1990 r. oraz nagrody specjalne na Międzynarodowych Konkursach Wokalnych w Międzyzdrojach w 1988 r. i Legnicy Cantat w 1990 r.)

 


Orkiestra Kameralna POLISH CAMERATA

Orkiestra powstała w 1990 roku z inicjatywy wybitnego polskiego wiolonczelisty i pedagoga prof. S. Firleja. Zespół składa się z muzyków Filharmonii im. A. Rubinsteina w Łodzi oraz kadry dydaktycznej Akademii Muzycznej w Łodzi. Wysoki poziom artystyczny zespołu zapewnił orkiestrze koncerty na prestiżowych festiwalach w kraju i za granicą. Orkiestra odbyła kilka większych tournee koncertowych m. in. w Hiszpanii w 1992 r., Niemczech i Francji w 1994 r. Zespół w swym repertuarze posiada dzieła muzyczne okresu baroku, klasycyzmu, romantyzmu, nie stroniąc także od muzyki współczesnej. Doskonali swe umiejętności w oparciu o współczesną wiedzę muzykologiczną (traktaty muzykologiczne i przekazy rękopiśmienne). Od 2001 r. zespołem kieruje Marek Głowacki. Polish Camerata dokonała nagrań dla TVN i PWSTFiTV.

 

 

Marek Głowacki – dyrygent
Jest absolwentem Akademii Muzycznej w Łodzi (fortepian) oraz Akademii Muzycznej w Krakowie (dyrygentura symfoniczna). Brał udział w Międzynarodowych Kursach Mistrzowskich prowadzonych przez wybitnego kreatora muzyki oratoryjno-kantatowej prof. H. Rillinga wraz z Międzynarodową Orkiestrą Akademii Bachowskich w latach 1993, 1996, 1998. Od roku 1999 ściśle współpracuje z zespołem wokalnym all’ Antico, stąd też kreacje wykonawcze wielkich dzieł muzyki oratoryjnej baroku i klasycyzmu. Współpracował z takimi solistami jak: M. Fedorova, E. Indijć, M. Boberska, U. Kryger, P. Kusiewicz, R. Minkiewicz, Cz. Gałka, J. Frekstein, R.Tesarowicz,     K. Jakowicz, P. Pławner czy T. Chmielewski. Jest inicjatorem powstania Stowarzyszenia Orkiestry Kameralnej Polish Camerata i dyrektorem orkiestry. W roku 2005 uzyskał tytuł doktora, a w 2011r. habilitował się i  jest adiunktem UJK w Kielcach. Marek Głowacki posiada odznaczenie "Zasłużonego dla Kultury Polskiej", od sześciu lat jest dyrektorem artystycznym festiwalu Dni Muzyki w Ostrowcu Świętokrzyskim.

 

 

 

Komentarze użytkowników:

All rights reserved ® 2020 Miejskie Centrum Kultury w Ostrowcu Świętokrzyskim | Designed by TRaffii
http://www.kino.etiuda.o-c.pl