
Finisaż czyli uroczyste zamknięcie prezentowanej od miesiąca wystawy "Krajobraz z blizną" odbędzie się w czwartek 21 lutego w Galerii Fotografii Miejskiego Centrum Kultury na parterze budynku kina "Etiuda" przy Alei 3 Maja 6 w Ostrowcu Świętokrzyskim. Początek o 18.00.
Blizna to pamiątka po ranie, a rana to zawsze ból i długa niejednokrotnie walka o zdrowie i życie. Obecność blizny o przeżytym cierpieniu nie pozwala zapomnieć, ale też jest dowodem na wyzdrowienie. Blizna szpeci, ale są też i blizny, które nosi się z dumą i które budzą szacunek. To blizny wojenne: zabliźnione rany doznane w walce o humanistyczne wartości, wolność, niepodległość – i w walce w ich obronie. W każdej wojnie zadaje się rany nie tylko ludziom, także całemu krajowi: burzonym miastom, palonym wsiom, dewastowanej naturze i kulturze. I tu również, zwłaszcza w przestrzeni publicznej i w krajobrazie, pozostają długotrwałe ślady po działaniach wojennych, widoczne, utrwalające pamięć o przeszłych wydarzeniach „blizny”. Te „blizny” to tulące swoją bolesną zawartość: wojenne cmentarze, kurhany zbiorowych grobów i pojedyncze mogiły, wpółzatarte leje po pociskach, doły po okopach, resztki zrujnowanych zabudowań. Ale śladem po walkach są także „strażnicy pamięci”: wszelkiego rodzaju pomniki, obeliski, tablice upamiętniające przeszłe wydarzenia i z nimi związane osoby; to rodzaj tych „blizn”, które przynoszą chlubę bohaterom i wdzięczną pamięć potomnych.

"Krajobraz z blizną"- to projekt, który z jednej strony odnosi się do pamięci polskich walk niepodległościowych z lat 1914 – 1918 I Kompanii Kadrowej i Legionów Polskich pod dowództwem Józefa Piłsudskiego na terenie województwa świętokrzyskiego, z drugiej zaś – do tradycji fotograficznych słynnej Kieleckiej Szkoły Krajobrazu, która rozsławiła urodę i kulturową wyjątkowość ziemi świętokrzyskiej. Fotografia – z jej możliwością tworzenia klisz z konkretnych miejsc, odrywania ich od rzeczywistości, przenoszenia ponad czasem i przestrzenią, i zestawiania w nowe, syntetyczne całości – spełnia tu swoją rolę najdoskonalszego medium do spójnego wyrażenia spiętych klamrą stulecia minionych wydarzeń i współczesnych znaczeń. Wymiernym rezultatem projektu jest obszerna wystawa i towarzyszący jej katalog, złożone z fotografii o charakterze artystycznym, dokumentalnym i reportażowym, opatrzonych historycznymi notami informacyjnymi, oraz z kilku rzeźb i pojedynczych artefaktów – reliktów tamtych czasów i świadków meandrów historii.

Do realizacji "Krajobrau z blizną" zgłosiło się pięcioro artystów fotografików: Małgorzata Sajkiewicz-Kręt, Stanisława ZacharkoŁagowska, Piotr Kaleta, Andrzej Łada i Krzysztof Zając. Oprócz ich znakomitych zdjęć, wystawa zawiera także wydruki ze szklanych negatywów z czasów I wojny światowej (z daru Pana Tadeusza Religi dla Galerii Fotografii MCK w Ostrowcu Świętokrzyskim) oraz z 1931 roku autorstwa Julii i Stanisława Masłowskich, właścicieli przedwojennego zakładu fotograficznego w Nowym Korczynie (z kolekcji Piotra Kalety). Merytoryczną atrakcyjność "Krajobrazu z blizną podnoszą wspomniane wyżej artefakty i związane z nimi okruchy historii: - wysłany do narzeczonej z Kielc w sierpniu 1914 r. roku list młodego mężczyzny, który wstąpił do I Brygady Kadrowej Józefa Piłsudskiego i wraz z nią dotarł do naszego miasta, udostępniony nam przez Wojciecha Lubawskiego (i który stał się inspiracją do napisanej przez niego książki pt. „Małgorzata idzie na wojnę”) - oryginalna, brązowa tablica upamiętniająca pobyt Józefa Piłsudskiego w Nowym Korczynie w czasie walk nad Nidą w 1914 roku, odsłonięta w 1931 roku i częściowo zniszczona przez komunistów w 1945 roku użyczona nam przez Pana Roberta Osińskiego (wykupiona ze złomowiska przez jego ojca) - historia legionistów z Zagnańska, udokumentowana dla nas przez Pana Romana Piskulaka i jego córkę Katarzynę.

Przykładami najnowszych „blizn” są pomniki, odsłonięte w ostatnim czasie w setną rocznicę odzyskania niepodległości – w przestrzeni wystawy zaprezentowane w formie projektów przez ich autora, znanego kieleckiego rzeźbiarza Sławomira Micka. "Krajobraz z blizną" ma zamierzony charakter plastycznej opowieści o wpływie historycznych wydarzeń sprzed 100 lat na różne aspekty naszej współczesności – również kulturowe, jak tradycje corocznych marszów szlakiem Kadrówki czy rocznicowych uroczystości, o ich roli w kształtowaniu się postaw obywatelskich i patriotycznych, a także – przede wszystkim– o ich znaczeniu jako czynnika kształtującego fizyczny, estetyczny i ideowy wymiar przestrzeni publicznej miasta Kielce, jak i krajobrazu świętokrzyskiego. Ale najistotniejszym elementem tego projektu, tworzącym jego artystyczny wymiar i wartość, jest baza emocji, wysiłku i zaangażowania jego realizatorów – artystów: pięciu fotografików i rzeźbiarza. Tych, którzy wspólnie, w 100-lecie odzyskania przez naszą Ojczyznę niepodległości, zechcieli twórczo dotknąć „blizn” po ranach tamtego czasu; „blizn”, których szacunkiem otoczona obecność jest dowodem prawdziwego „wyzdrowienia” naszego Narodu – jego niekwestionowanej i pełnej niezależności.
Stanisława Zacharko-Łagowska (autorka idei i kuratorka projektu)
|
Komentarze użytkowników: