gototopgototop

Zegarek/Pogoda

Konfiguracja

Naszą witrynę przegląda teraz 32 gości 
Polish Chinese (Simplified) English French German Italian Russian Spanish

Banery

 • Jazz nad kamienną
 • mkidn
 • ostrowiec.travel
 • Browart
 • Mapa Kultury
 • Portal Informacji Kulturalnej
 • Piknik Gombrowiczowski
 • Stowarzyszenie Kulturotwórcze Nie z tej Bajki
 • Biuletyn Informacji Publicznej
 • Piknik Gombrowiczowski
 • Wielki Ogień
Klub Literacki "Aspekt"
Klub "Aspekt"


Tomasz Wąsik urodził się 3 lutego 1980 r. w Ostrowcu Świętokrzyskim, gdzie ukończył Technikum Żywności. Po szkole średniej rozpoczął studia filozoficzne na Uniwersytecie Mikołaja Kopernika w Toruniu, ale przerwał je ze względu na chorobę. Od piętnastu lat choruje na schizofrenię. Interesuje się filozofią i poezją, pisze wiersze.

 

 

Aktywne półrocze „Aspektu”


Działający przy Miejskim Centrum Kultury Klub Literacki „Aspekt”, od ponad roku prowadzony przez dr Anetę Pierścińską-Maruszewską, zrzesza ponad dwadzieścia osób w różnym wieku. Najmłodszym członkiem jest gimnazjalista Dominik Kapusta, najstarsza członkini-seniorka to Joanna Chruszczyńska. Wszyscy kochają pisać– dla jednych to sposób na życie, dla drugich miła pasja. Na piątkowych spotkaniach w sali kameralnej MCK dzielą się doświadczeniami, rozmawiają o literaturze, recenzują własną twórczość. Wielu klubowiczów ma na swoim koncie tomiki poezji, wielu publikuje swoje wiersze w różnych periodykach, gros z nich bierze również udział w prestiżowych imprezach literackich, odnosząc niemałe sukcesy. Szczególnie aktywne dla „Aspektu” było minione półrocze, w tym czasie twórczość członków klubu wielokrotnie była nagradzana i wyróżniana w konkursach lokalnych i regionalnych (m.in. w Starachowicach i Kielcach).

 

W Turnieju Jednego Wiersza organizowanym przez Salon Literacki w Starachowicach Bożena Gniazdowska zdobyła I miejsce i wyróżnienie, Teresa Wiącek zajęła II miejsce i również uzyskała wyróżnienie. Wyróżniani byli również Bożenna Majewska i Dominik Kapusta. Bożena Gniazdowska jest też zdobywczynią statuetki Świętokrzyskiego Scyzoryka w dziedzinie poezji: - Do Klubu „Aspekt” przystąpiłam rok temu. Odnalazłam tu swoje miejsce i mogę realizować swoją pasję. Przez ten czas moje wiersze są bogatsze poetycko. Klubowi zawdzięczam stałe doskonalenie warsztatu i pierwsze sukcesy – mówi Bożena Gniazdowska.

 


Bożena Gniazdowska

Wieloma osiągnięciami może poszczycić się również klubowiczka z pięcioletnim stażem Teresa Wiącek, która aktywnie uczestniczy w spotkaniach literackich.- Poezja to mój sposób na życie. Jestem chora, jeśli w tygodniu nie napiszę jakiegoś wiersza– twierdzi pani Teresa.

Tego samego zdania jest Krystyna Łukasik, związana z „Aspektem” od dekady :- Poezją param się już od 10 lat i tyleż samo zbiorów wierszy mam na swoim koncie. Przyznam, że cieszą się one dużą popularnością, bo najważniejsza jest w nich miłość – mówi K. Łukasik, wymieniając, że za tomik „Krew i popiół” otrzymała medal Pro Memoria, a za tomik „Czas ucieka” została odznaczona Srebrnym Krzyżem Zasługi. - Już tworzę kolejny tomik „Ocalić od zapomnienia”, zawierający wiersze z lat dziecięcych i młodzieżowych. Myślę, że ukaże się on najprawdopodobniej pod koniec roku.


Krystyna Łukasik

 

Twórczej weny nie brakuje również Bożennie Majewskiej, która jak twierdzi, do indywidualnego zbioru jeszcze nie dojrzała, ale marzy o zilustrowaniu jej wierszy i wydaniu ich w formie książeczki dla dzieci. - Od bardzo dawna piszę do szuflady. W tym roku mija dokładnie 30 lat od momentu, gdy napisałam utwór „Dżdżownica”, który często wykorzystują w szkołach do pisania dyktand. Chciałabym, aby ktoś wykonał do niego ilustracje i żeby powstała w ten sposób książeczka dla dzieci – mówi B. Majewska.

W „Aspekcie” swoje miejsce znalazł również znany w Ostrowcu bardziej jako muzyk Grzegorz Gołębiowski: - Poezja to moje ostatnie doświadczenie. Piszę wiersze, które cyklicznie ukazują się w kwartalniku „Ars Pro Memoria”, na koncie mam także własny tomik– mówi G. Gołębiowski – laureat wyróżnienia za reportaże i poezję patriotyczną, przyznanego przez kapitułę kwartalnika „Ars Pro Memoria”.

 

Grzegorz Gołębiowski

 

Swój pierwszy twórczy sukces „zaliczył” również najmłodszy klubowicz – Dominik Kapusta. Uczeń klasy drugiej Gimnazjum Katolickiego zdobył ostatnio pierwsze miejsce za wiersz „Szept” w powiatowym konkursie „Poetyckie przebiśniegi”.

Oprócz bardzo aktywnych członków Klub Literacki „Aspekt” ma też swoich sympatyków. Jednym z nich jest ostrowiecki artysta plastyk Tadeusz Kurek. Dzięki niemu literatura tworzona przez ostrowczan upowszechniania jest poza granicami kraju. - Pan Tadeusz, podróżując po wielu krajach Europy, zabiera ze sobą tomiki członków naszego klubu i one najczęściej wędrują do bibliotek polonijnych – informuje prezes „Aspektu” Aneta Pierścińska-Maruszewska, zapowiadając, że jesienią ukaże się zbiorczy tomik wierszy klubowiczów i kolejna publikacja Joanny Chruszczyńskiej.

 

 

 

„Piękna dzikuska” i „Perły” na spotkaniu „Aspektu”


Na spotkanie z poezją, muzyką i modą Klub Literacki „Aspekt” zaprosił 8 maja 2014 r. Motywem przewodnim było szeroko pojęte piękno. Na wstępie publiczność miała okazję przekonać się, jak pojmuje je Bogumił Wtorkiewicz – literat, eseista i projektant mody awangardowej. Bohater wieczoru przywiózł do Ostrowca fragmenty powstającej od 1997 r. kolekcji „Piękna dzikuska”, nagrodzonej złotym medalem na Międzynarodowej Wystawie Sztuki w Paryżu w 1999 r.

 

Bogumił Wtorkiewicz i Aneta Pierścińska-Maruszewska


Oryginalne bluzki, sukienki czy marynarki prezentowały członkinie Klubu Literackiego „Aspekt” z prezes Anetą Pierścińską-Maruszewską na czele, która miała na sobie kreację wyjątkową, bo zaprojektowaną dla Hillary Clinton. Pozostałe stroje, dzięki uprzejmości pani Jolanty Kolasy ze sklepu Yoko Style, wyeksponowano na manekinach.

- Każdy twórca w dziedzinie literatury, malarstwa czy filmu ma indywidualny sposób myślenia, a wena przychodzi do niego niezależnie od pory dnia i nocy. Mnie inspiruje oglądanie filmów dokumentalnych o modzie, ale i ulica, piękny samochód, samolot czy fragment ubioru na człowieku, który potem rozbudowuję – tłumaczył swoje awangardowe projekty B. Wtorkiewicz. - U mnie nie ma rzeczy niepotrzebnych. Nie wyrzucam ubrań, butów ani sprzętu RTV czy AGD. Wszystko kiedyś może mi się przydać. Mnie za płótno służą po prostu ubrania.

W drugiej części wyjątkowego spotkania publiczność wysłuchała autorskich wierszy członkiń „Aspektu”, utrzymanych w modowym klimacie imprezy oraz piosenek w wykonaniu „Pereł” Ryszarda Góry.

 

 

 

Dim lights Embed Embed this video on your site

 

Grzegorz Gołębiowski i Aneta Pierścińska-Maruszewska


„Zatrzymane w pamięci” to debiutancki tomik poetycki znanego ostrowieckiego społecznika i muzyka Grzegorza Gołębiowskiego. Promocję zbiorku, zawierającego wiersze o charakterze patriotycznym, wspomnieniowym i miłosnym, zorganizował w Galerii Fotografii MCK Klub Literacki „Aspekt”, który od momentu objęcia prowadzenia przez Anetę Pierścińską-Maruszewską rozpoczął nowy rozdział w swojej działalności.

Pierwszą recenzentką i inspiratorką twórczości Grzegorza Gołębiowskiego była Krystyna Łukasik. To jej pierwszej G. Gołębiowski pokazał utwory pisane początkowo do szuflady.

- Czasami na potrzeby muzyki trzeba było skreślić kilka słów, bo akurat brakowało tekstu. Te pierwsze próby zachęciły mnie do pisania wierszy – wyjaśnia autor. – Wszystko zmieniło się dwa lata temu, kiedy poddałem się ocenie Krystyny Łukasik. Dzięki jej dopingowi zacząłem pisać regularnie i w efekcie udało się zgromadzić materiał, który można było wydać.

 

Krystyna Łukasik


Debiutancki zbiór „Zatrzymane w pamięci” zawiera wiersze o różnorodnej tematyce – patriotyczne, miłosne, wspomnieniowe wzbogacone fotografiami z prywatnego archiwum i rysunkami Tadeusza Kurka. Autor z sentymentem przywołuje w nich obrazy z dzieciństwa, w tym obiekty i budynki, które zniknęły już z krajobrazu.

- Żal mi tego, co było, z czym kojarzyłem drogę do domu lub wyprawy na wieś do rodziny. Piszę więc o wiatrakach, starych młynach, parkach, smaku ziemniaków pieczonych w ognisku – przyznaje G. Gołębiowski. – Często bohaterami moich wierszy są najbliżsi, niektóre powstają też pod wpływem tego, co mi się przyśniło.

Jak zaznaczyła podczas promocji Aneta Pierścińska-Maruszewska, autor ujmuje szczerością przekazu. To, co dominuje w jego twórczości, to osobisty, wręcz intymny jej charakter, a także rytmiczność liryków. Z wierszy wyłania się obraz człowieka z zasadami, miłującego ojczyznę i tradycję, a także sentymentalnego, na pewno zastanawiającego się głęboko nad światem.

 

Tadeusz Kurek z namalowanym przez niego portretem rodziców G.Gołębiowskiego


Mimo że G. Gołębiowski myśli już o wydaniu kolejnego zbiorku, muzykę stawia na pierwszym miejscu. Dając temu wyraz, uświetnił uroczystą promocję zbiorku koncertem z gościnnym udziałem Andrzeja Chochoła, Jarosława Szarego i Leszka Skrzypczaka.

 


Jerzy Stokłosa (1926-2011) - założyciel Klubu Literackiego "Aspekt"


 

Urodził się 25 maja 1926 r. we Lwowie. Od 1944 r. przez sześć lat był żołnierzem Wojska Polskiego, w czasie drugiej wojny światowej uczestniczył m.in. w walkach o Szczecin i Berlin. Po ukończeniu szkoły oficerskiej rozpoczął studia polonistyczne na Uniwersytecie Warszawskim. Do 1962 r. był nauczycielem w Liceum Ogólnokształcącego w Kętrzynie, później przeprowadził się do Ostrowca Świętokrzyskiego, gdzie został dyrektorem Zespołu Szkół Odzieżowych. Jako nauczyciel pracował także w ostrowieckim Liceum Ekonomicznym i Liceum Ogólnokształcącym im. Stanisława Staszica. W 1987 r. przeszedł na emeryturę. Jako literat zadebiutował w 1972 r. Dwadzieścia lat później został prezesem istniejącego od 1990 r. Klubu Literackiego „Aspekt”. Jerzy Stokłosa był jednym z jego założycieli. Pierwsze dwa autorskie zbiory jego opowiadań ukazały się w 1993 r., dwa lata temu tomikiem „Zmierzch” Jerzy Stokłosa udowodnił, że był nie tylko wybitnym prozaikiem, ale i poetą. W uznaniu jego zasług dla ostrowieckiego środowiska literackiego w 1999 r. powierzono mu stanowisko honorowego prezesa Klubu „Aspekt”, które pełnił do śmierci. Był wielokrotnie nagradzany i odznaczany m.in. Złotym Krzyżem Zasługi, Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski oraz Złotą Odznaką Związku Nauczycielstwa Polskiego. Zmarł 12 maja w wieku 85 lat. Uroczystości pogrzebowe autora „ Rozmówek ostrowieckich”, członka Związku Literatów Polskich odbyły się 14 maja w kościele NMP Saletyńskiej na Piaskach.

 


 

 

 

 

 

 

 

 


 


All rights reserved ® 2021 Miejskie Centrum Kultury w Ostrowcu Świętokrzyskim | Designed by TRaffii
http://www.kino.etiuda.o-c.pl