gototopgototop

Zegarek/Pogoda

Konfiguracja

Naszą witrynę przegląda teraz 51 gości 
Polish Chinese (Simplified) English French German Italian Russian Spanish

Banery

 • Jazz nad kamienną
 • mkidn
 • ostrowiec.travel
 • Browart
 • Mapa Kultury
 • Portal Informacji Kulturalnej
 • Piknik Gombrowiczowski
 • Stowarzyszenie Kulturotwórcze Nie z tej Bajki
 • Biuletyn Informacji Publicznej
 • Piknik Gombrowiczowski
 • Wielki Ogień
"Nad Kamienną"

 

W poniedziałek 16 stycznia w Galerii Fotografii Miejskiego Centrum Kultury odbył się finisaż prezentowanej tam od 9 grudnia autorskiej wystawy kustosza GF MCK, ostrowieckiego artysty-fotografika Andrzeja Łady. Stanowił on zarazem promocję jego albumu "Nad Kamienną" wydanego na początku tego roku. Zdjęcia prezentowane na wystawie i w albumie powstawały przez siedem lat. W tym czasie ich autor wielokrotnie przemierzył cały bieg Kamiennej, od jej źródeł aż do ujścia w Kępie Piotrowińskiej na Mazowszu.

 

 

Grudniowy wernisaż wystawy "Nad Kamienną" rozpoczął się krótkim recitalem Nauczycielskiego Chóru Coro Cantorum, który nawiązując do tytułu i tematyki wystawy wykonał utwory "Rzeka marzeń" i "Wielka woda".

Życzenia i gratulacje od prezydenta Ostrowca Świętokrzyskiego - Jarosława Wilczyńskiego...

...i od wicemarszałka województwa świętokrzyskiego Grzegorza Świercza...

 

...wicestarosty ostrowieckiego Eligiusza Micha ...

 

...oraz prezes Zarządu Głównego Związku Polskich Artystów Fotografików Jolanty Rycerskiej.

 

Andrzej Łada w otoczeniu członków Fotoklubu Galeria MCK, któremu prezesuje od ośmiu lat

Publiczność piątkowego wernisażu

 

Wystawa „Nad Kamienną” i składające się na jej wnętrze fotografie, to próba utrwalenia piękna dzikiej rzeki, która broni się przed naporem człowieka. To też wyraz tęsknoty za rajem, do którego nie ma powrotu. To w końcu podróż do pewnych enklaw, które niebawem mogą zniknąć. Czy tak się stanie, to zależy od nas… Dla przeciętnego mieszczucha, widzącego rzekę tylko na miejskim odcinku – obwałowaną czy też oblaną betonem, to widok niezbyt zachęcający. Ale już poza granicami miasta Kamienna pokazuje swe prawdziwe oblicze,a na pewnych odcinkach swego biegu dalej pozostaje dziką górską rzeką, kapryśną i frywolną...

To żywy organizm, przybierający w zależności od pory roku inną szatę. Rzeka to jeszcze coś. To zapachy, szczególnie intensywne o brzasku, gdzie w porannej rosie misternie utkana pajęczyna mieni się setkami diamentów. To wreszcie śpiew ptaków czy podrywających się z kwakaniem dzikich kaczek. To także swoisty teatr świateł, nie tylko na budzącym się do życia niebie, ale również na wodzie. Właśnie w takim świetle, załamującym się na pomłyńskich progach, tworzą się malarskie kompozycje. Wiele z nich przypomina unistyczne obrazy Władysława Strzemińskiego.

Nad Kamienną” to osobista opowieść autora, oczywiście jedna z możliwych. Parę lat pracy, setki wydeptanych kilometrów, tysiące przejechanych – to swoista wędrówka w czasie wraz z biegiem rzeki. Na niepowtarzalny klimat tej wyprawy składają się również rozmowy ze spotkanymi ludźmi. Czy autor dotarł do jej końca, nie tylko do ujścia rzeki w Kępie Piotrowińskiej, ale do swojego spełnienia… Niepowtarzalny urok rzeki, jej krajobraz najlepiej podziwiać podczas indywidualnych wędrówek...

 

Andrzej Łada – ur. w 1953 r. w Ostrowcu Świętokrzyskim. Członek Związku Polskich Artystów Fotografików od 1988 r. Od 1991 r. pracuje w Miejskim Centrum Kultury w Ostrowcu Świętokrzyskim,gdzie stworzył i prowadzi Galerię Fotografii. Autor kilkunastu wystaw indywidualnych prezentowanych w kraju i za granicą (Francja– Gennevilliers k. Paryża 2000 r., Dania – Nykobing 2003 r., Ukraina – Biała Cerkiew 2004 r., Belgia – Bruksela 2004 r.). Odznaczony trzykrotnie nagrodą Prezydenta Miasta Ostrowca Świętokrzyskiego oraz odznaką Zasłużony dla Kultury Polskiej, przyznaną przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Jest autorem kilku albumów fotograficznych prezentujących miasto oraz Ziemię Ostrowiecką.

 

 

Jako członek Stowarzyszenia Dokumentalistów „Droga” jest autorem projektu wydawnictwa albumowegoDobrosław Kostkowski – świadek epoki”, prezentującego fotograficzny zapis życia miasta i zmieniającej się historii na przestrzeni ponad 40 lat. A.Łada jest także autorem opracowania albumu podsumowującego twórczość ostrowieckiego artysty fotografika Stanisława Sudnika. W 2011 r. za swoją twórczość otrzymał stypendium od Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Świętokrzyską Nagrodę Kultury 2011, przyznaną przez Marszałka Województwa Świętokrzyskiego.


 

Komentarze użytkowników:

All rights reserved ® 2019 Miejskie Centrum Kultury w Ostrowcu Świętokrzyskim | Designed by TRaffii
http://www.kino.etiuda.o-c.pl