gototopgototop

Zegarek/Pogoda

Konfiguracja

Naszą witrynę przegląda teraz 72 gości 
Polish Chinese (Simplified) English French German Italian Russian Spanish

Banery

 • Jazz nad kamienną
 • mkidn
 • ostrowiec.travel
 • Browart
 • Mapa Kultury
 • Portal Informacji Kulturalnej
 • Piknik Gombrowiczowski
 • Stowarzyszenie Kulturotwórcze Nie z tej Bajki
 • Biuletyn Informacji Publicznej
 • Piknik Gombrowiczowski
 • Wielki Ogień
Doraźny Maraton Teatralny

W środę 14 czerwca Miejskie Centrum Kultury w Ostrowcu Świętokrzyskim zaprasza na spotkanie  z Teatrem Doraźnym W Galerii Fotografii na parterze budynku kina "Etiuda" przy Alei 3 Maja 6 będą wystawione dwa spektakle przygotowane przez działający przy MCK ceniony w całym kraju młodzieżowy zespół teatralny. Przedstawienia rozpoczną się o 13.00 i 17.00.

Aktorzy Teatru Doraźnego są uczestnikami Zespołu Żywego Słowa MCK, zajmują się recytacją i wywodzą ze słowa. To młodzież z ostrowieckich gimnazjów  i liceów, trzy osoby uczęszczają do szkół muzycznych. Podczas organizowanych corocznie w Mostkach warsztatów letnich i zimowych uprawiają teatr formy pod kierunkiem Mateusza Wróbla. W technice teatru cieni powstała „Alicja w krainie czarów”. Kolejny spektakl to „Ballada bezludna” – nagrodzona na Arlekinadzie w Inowrocławiu w roku 2016  (II miejsce). 

„Ballada bezludna” inspirowana twórczością Bolesława Leśmiana zaludniona jest postaciami, zwierzętami i tworami poetyckiej wyobraźni. Aktorzy do kreowania lub ograniczenia przestrzeni używają kilku skrzynek po owocach, a do stworzenia postaci – szarego papieru. Całość dopełnia muzyka na żywo, przy czym instrumenty są częścią scenografii lub grają w spektaklu. 

Spektakl „Szury”  z 2016 roku to zbiór etiud teatralnych, których inspiracją  jest twórczość Mirona Białoszewskiego. Tłem tych historii jest świat wykreowany z kartonu, faktury szarego papieru, dźwięków tworzonych na żywo, światła i przede wszystkim zabaw słownych, których u Białoszewskiego niemało.

 


 

Cytaty z recenzji spektaklu „Szury” zaprezentowanego podczas Wadowickich Spotkań Teatralnych „Zgraja”:

- „Piękne, poruszające, wspaniałe!” 
- „Synchronizacja w prowadzeniu lalek, cudowne połączenie gitary i skrzypiec, ogromna pomysłowość, świetne lalki, niesamowite!” 
- „Nie dajcie się sprowadzić na ziemię. Umiejętności animacji – imponujące, przeplatanie form przekazu. Coś pięknego, niesamowita niesamowitość. Muzyka na żywo, klimatyczna, budująca napięcie, dopracowana w rytmie. Powalająca plastyczność formy. Białoszewski podany w kartonie – genialne. Kreatywność na poziomie wykraczającym poza wszelkie przestrzenie.” 
- „Niezwykle precyzyjna animacja rekwizytów, dobra muzyka, pomysłowe rozwiązania scenograficzne.”

 

 

Twórcy i aktorzy Teatru Doraźnego sami o sobie:

Konrad Dzik (17 lat)  Aktor Teatru Doraźnego, wieloletni uczestnik i laureat konkursów recytatorskich. Uczeń III LO im. Wł. Broniewskiego. Od 8 lat gra na skrzypcach. Ukończył Państwową Szkołę Muzyczną I stopnia, a obecnie kontynuuje naukę w Szkole Muzyki Rozrywkowej i Jazzu II stopnia im. Miry Kubasińskiej w Ostrowcu Świetokrzyskim.


 

Joanna Karcz (17 lat), uczęszcza do do klasy o profilu matematyczno-chemicznym w III LO im. Wł. Broniewskiego w Ostrowcu Świętokrzyskim. Od 2013 roku zajmuje się recytacją, a w Teatrze Doraźnym od początku jego istnienia.

 

 

Jakub Kozakiewicz (18 lat). Pochodzi z Ożarowa. Uczy się w III LO im. Wł. Broniewskiego w Ostrowcu Świętokrzyskim. Codziennie dojeżdża, dlatego nigdy nie jest wyspany. Poważny, porządny, punktualny. Bardzo dobry uczeń i dobry kolega. W przerwie między odpoczynkiem a snem wykorzystuje swoje ręce do gry na instrumentach. Szkołę muzyczną rozpoczął w klasie gitary, skończył w klasie fortepianu. Na popołudniowych prywatkach ku niezadowoleniu swoich przyjaciół doskonali umiejętności gry na skrzypcach, drumli, a także cyi. Jest członkiem bluesowego zespołu Huckelberry Finn. Pogrywa podrzędne role w Teatrze Doraźnym. Reprezentuje MCK w konkursach recytatorskich. Kocha śpiew, tańce i swawole…

 

 

Gabriela Krycia (15 lat)  Interesuje się aktorstwem, śpiewem, teatrem i filmem praktycznie od zawsze. Od ponad roku jest zakochana w kinematografii dwudziestolecia międzywojennego. W czasie wolnym, poza realizowaniem swoich pasji, uwielbia także czytać książki, oglądać filmy oraz spotykać się z przyjaciółmi. Nie wyobraża sobie życia bez kamer, świateł, scenografii. Dlatego też całą swoją przyszłość łączy z aktorstwem. Uzależniona od jedzenia potraw azjatyckich... 

Bartosz Sałapski (18 lat)  Recytator, aktor Teatru Doraźnego, laureat wielu konkursów recytatorskich, zdobył wyróżnienie aktorskie na festiwalu teatralnym w Inowrocławiu. Kocha naturę, sport, zwierzęta i interesujących, niebanalnych ludzi. Wielbiciel poezji, w szczególności twórczości  Bolesława Leśmiana.

 

 

Claudia Sbriglio (18 lat)   Urodzona w Syrakuzie na Sycylii. Uczennica Zespołu Szkół nr 3, uczęszczająca do klasy o profilu technik-mechatronik. Jej główne zainteresowania to mechanika i motoryzacja, sama jeździ na motocyklu. Jednak w wolnym czasie czyta książki, a także jest częścią Zespołu Żywego Słowa. Razem z kolegami i koleżankami z Zespołu, już od kilku lat prężnie działa w Teatrze Doraźnym. Udaje jej się połączyć obowiązki szkolne, pasję, jak i miłość do poezji - tworząc mieszankę wybuchową.

 

 

Milena Szczygieł (17 lat)   W  Teatrze Doraźnym od roku, uczy się w III LO im. Wł. Broniewskiego,  w klasie humanistycznej, pod koniec  tego roku szkolnego otrzyma dyplom ukończenia szkoły muzycznej I stopnia w klasie gitary.

 

 

Mateusz Wróbel + instruktor teatralny, żongler, recytator, aktor, związany z działaniami animacyjnymi w Mostkach k. Skarżyska Kamiennej. Absolwent animacji społeczno-kulturalnej na Uniwersytecie Jagiellońskim, kursu pedagogiki teatru „Pracownie 2012” w ramach programu Małopolskiego Instytutu Kultury „Dilettante – teatr w ruchu” oraz kursu „Istnienie w dłoni – animacja przedmiotu, kreacja i animacja marionetki ceramicznej i tradycyjnej”. Na stałe związany z Teatrem Figur, gdzie pracuje jako aktor i pedagog teatru. Od 2013 roku zaangażowany w projekty animacyjne i edukacyjno-kulturalne na terenie województwa małopolskiego. W latach 2013-2015 pracował w ramach “Lata w teatrze” w Lanckoronie, we Frydrychowicach i Przybradzu, w Nowej Hucie w Krakowie. Od 2012 roku reżyseruje spektakle w Teatrze Doraźnym.

 

 

Urszula Bilska jako instruktor teatralny pracuje z dziećmi i młodzieżą od ponad czterdziestu lat. Zaczynała w Zakładowym Domu Kultury w Skarżysku-Kamiennej, następnie pracowała w skarżyskich Zakładach Obuwniczych „Fosko” i Suchedniowskim Domu Kultury „Kuźnica". W Miejskim Centrum Kultury w Ostrowcu Świętokrzyskim od 1994 roku. Sprawuje opiekę artystyczną nad Zespołem Żywego Słowa prowadząc zajęcia warsztatowe z recytacji, monodramu oraz wywodzenia ze słowa. Od dwudziestu lat w czasie wakacji i ferii zimowych współorganizuje Warsztaty Teatralne w Mostkach koło Skarżyska-Kamiennej, w których uczestniczą młodzi recytatorzy z Ostrowca Świętokrzyskiego i Pionek. Ich artystyczna kooperacja w 2014 roku zaowocowała utworzeniem prowadzonego przez Urszulę Bilską i Mateusza Wróbla Teatru Doraźnego, który trzy lata temu zadebiutował spektaklem „Cienie" na motywach „Alicji w krainie czarów" L. Carolla. Kolejne spektakle przygotowane podczas Letnich Warsztatów Teatralnych w Mostkach to „Animacja przedmiotu", „Ballada bezludna" na motywach poezji Bolesława Leśmiana oraz „Szury" według Mirona Białoszewskiego. Efektem tegorocznych, rozpoczynających się 23 czerwca dwutygodniowych warsztatów w Mostkach ma być zainspirowany tekstami Konstantego Ildefonsa Gałczyńskiego spektakl „Zielona Gęś". Jego ostrowiecką premierę Urszula Bilska zapowiada na październik 2017 roku.

 

 

 

Komentarze użytkowników:

All rights reserved ® 2018 Miejskie Centrum Kultury w Ostrowcu Świętokrzyskim | Designed by TRaffii
http://www.kino.etiuda.o-c.pl