Ogólnopolski Konkurs Literacki |
314 autorów nie tylko z naszego kraju, ale i Stanów Zjednoczonych, Wielkiej Brytanii, Francji i Niemiec wzięło udział w jubileuszowym XV Ogólnopolskim i Polonijnym Konkursie Literackim im. Leopolda Staffa, który był organizowany wspólnie przez centra kultury z trzech miast nad Kamienną: Starachowickie Centrum Kultury, Miejskie Centrum Kultury w Skarżysku-Kamiennej oraz pełniące funkcję koordynatora Miejskie Centrum Kultury w Ostrowcu Świętokrzyskim.
Leopold Staff z żoną Heleną na plebani w Skarżysku-Kamiennej Ze względu na związki patrona konkursu ze Skarżyskiem-Kamienną, uroczystość rozstrzygnięcia konkursu odbyła się 11 stycznia w tamtejszym MCK. To zresztą nie jedyny powód - kolejny stanowi fakt, iż w lutym 2014 r. minie pierwsza rocznica śmierci Bożeny Piasty, skarżyskiej pisarki i malarki, założycielki Grupy Literackiej Wiklina oraz głównej organizatorki pierwszych czternastu edycji Konkursu Literackiego im. Leopolda Staffa. Jej dedykowano film dokumentalny „Wiklina bez Bożeny. Wideo-elegia” wyświetlony premierowo podczas uroczystości ogłoszenia wyników i wręczenia nagród laureatom XV Ogólnopolskiego i Polonijnego Konkursu Literackiego im. Leopolda Staffa. Jurorami byli warszawscy literaci - Alicja Patey Grabowska-Steffen i Jan Zdzisław Brudnicki oraz Zbigniew Masternak z Puław, którzy na posiedzeniu w Domu Literatury w Warszawie 31 października 2013 roku postanowili, że: W kategorii poezji nagrody zdobyły zestawy: I nagroda: Rafał Baron, godło Niepewna Galaktyka, Gdańsk II nagroda: Irena Rup, godło Sidonia, Głuchołazy III nagroda: Krzysztof Gryko, godło Aronia, Puławy Dwa wyróżnienia: Maksymilian Warszawski, godło Masło, Warszawa Ryszard Smolak, godło Przedśpiew, Puławy
W kategorii prozy nagrody zdobyły prace: I nagroda Andrzej Chodacki, godło Góral, Parczew, za opowiadanie p.t.„Granice”, II nagroda Irena Paździerz godło Brunhilda, Kielce, („Zabij psa”) III nagroda Magdalena Stachula- Nieścioruk godło Pola Tola , Kraków („Anna”) Dwa równorzędne wyróżnienia: Jan Rychter, godło Pirat, Łódź („Patrząc”) Marek Chorabik, godło Labrador, Gdynia („Notes”)
Jury przyznało jedną specjalną „nagrodę Staffowską” i równocześnie regionalną dla Małgorzaty Chojnackiej, godło Empatia za opowiadanie p.t. „Rekonstrukcja myśli zatrzymanych na fotografii”.
W kategorii młodzieżowej przyznano dwie równorzędne nagrody: Joanna Klimczak godło Lete, Lublin - za zestaw poezji Karolina Urgacz godło Charl , Bytom - za opowiadanie „Historia paryska”
Utwory wszystkich laureatów znalazły się w zbiorze „Wokół Staffa XV” wydanym przez Miejskie Centrum Kultury w Ostrowcu Świętokrzyskim. We wstępie jeden z jurorów Jan Zdzisław Brudnicki napisał m.in - Konkurs Literacki z tradycją jest też po trosze gazetą. Staffowski piętnasty już, jest najlepszym tego przykładem. Ma swoich korespondentów z całej Polski a nawet z zagranicy, ma swoje działy: poetycki, prozatorski, wspomnieniowy. Posiada wymowę regionalną, liczne prace w tym roku odwołują się do środowisk Skarżyska Kamiennej, Starachowic, Ostrowca Świętokrzyskiego, Kielc i pomniejszych miejscowości. W prozie ujawniają się dzieje rodzin, środowisk, miejscowości. Wychylenie na historię przynosi obrazy wojny , przesiedleń, ,przebudowy cywilizacyjnej. Ile obyczajowości! Atmosfera małych miast z przysłowiową „naftaliną”, małe czyny oświatowe i kulturalne, w wymiarach regionalnych są jak te „placówki” i „ogniska” kultury u S. Żeromskiego. Przygnębiające są obrazy samotności, niepełnosprawności, bezdomności. Poruszają nas nowe przedziały warstwowe, finansowe. Jakże wizualnie towarzyszymy dzieciństwu, dorastaniu, przystosowaniu (lub nie), borykaniu się z oporem materii, starości – już w nowych rynkowych warunkach.
|
Komentarze użytkowników: